Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankGrodzisko - Česká verze

Zamek w Grodzisku

 (Grodzisko • Skała) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Grodzisko • Skała:    Grodzisko · Grodzisko · Sułoszowa - Pieskowa Skała · Skała · Grodziec · Grodziec · Grodziszcze · Grodziszcze · Grodztwo · Grodno · Skawina ·


wLokalizacja zamku na mapie Polski 1228 roku gród na cyplu skalnym wzniósł Henryk Brodaty. W obrębie grodu znalazł się romański murowany kościółek. Prawdopodobnie to był jedyny murowany element.
W 1243 roku Bolesław Wstydliwy nadał gród klaryskom, które niedługo potem przeniosły się tu z Zawichostu. W 1262 roku zgodnie z wcześniejszym zaleceniem gród został umocniony. Powstał murowany zamek, a przy nim klasztor, prace prowadzone były w czasie, kiedy przełożoną klasztoru była Salomea, siostra Bolesława.
Zakon w 1320 roku opuścił Grodzisko i przeniósł się do Krakowa. W ciągu kolejnych trzech wieków nie wykazywano troski o budowlę, która stopniowo obracała się w ruinę. Dopiero w 1642 roku podjęto się odbudowy sakralnej części założenia.
Z zamku do dziś zachowały się fragmenty murów za obecną pustelnią.
Zamek w Grodzisku - Zabudowa w miejscu zamku na zdjęciu Tadeusza Chrzanowskiego Zamek w Grodzisku - Grodzisko na zdjęciu z 1897 roku Zamek w Grodzisku - Pustelnia błogosławionej Salomei na Grodzisku na pocztówce z około 1923 roku Zamek w Grodzisku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek w Grodzisku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek w Grodzisku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek w Grodzisku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek w Grodzisku - Pozostałości murów po zewnętrznej stronie fosy, fot. ZeroJeden, IV 2006 Zamek w Grodzisku - fot. ZeroJeden, IX 2005 Zamek w Grodzisku - fot. ZeroJeden, IX 2005 Zamek w Grodzisku - fot. ZeroJeden, IX 2005 Zamek w Grodzisku - fot. ZeroJeden, IX 2005 Zamek w Grodzisku - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2006 Zamek w Grodzisku - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2006 Zamek w Grodzisku - Brama w murze kościelnym, fot. ZeroJeden, IV 2006 Zamek w Grodzisku - Plan pustelni w latach 30. XX wieku według Gabriela Leńczyka  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=69&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(69);return false;'>źródło</a>] Zamek w Grodzisku - Staloryt Auguste François Alés, Environs de Krakovie de Sainte-Salomée a Grodzisko, Leonard Chodźkoi: La Pologne historique... t.1, Paris 1835-1836 Zamek w Grodzisku - Drzeworyt E.Gorazdowskiego, Tygodnik Illustrowany 1868 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Grodzisku - Drzeworyt według rysunku Feliksa Brzozowskiego, Tygodnik Illustrowany 1880 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Grodzisku - Skała z pustelnią na litografii Napoleona Ordy, 'Album Widoków', Seria 7, 1881 Zamek w Grodzisku - Pustelnia błogosławionej Kingi na litografii Jana Nepomucena Głowackiego, '24 widoków miasta Krakowa i jego okolic', Kraków 1832

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.