Polskie zamki
Aktualizacja 2023-12-03
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto

Polskie zamki

  

blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


Kontakt do autora: ZeroJeden@zamki.pl
Do autorki legendarnej: JAPCOK@zamki.pl

Przede wszystkim dziękuję Tobie, Czytelniku, za zainteresowanie tym tematem.

Może najprościej będzie zacząć od początku - dzięki, Karolu, że mnie namówiłeś na pierwszą wycieczkę rowerową, na której posmakowałem wykończenia całodziennym pedałowaniem, na której znudzony długim czekaniem na pociąg powrotny zakupiłem 'Świat Roweru' (czasopismo kompletnie bezwartościowe, ale skąd to mogłem wiedzieć...) Dzięki Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu, że ustanowiło odznakę 'Szlakiem Zamków w Polsce', której to odznaki regulamin znajdował się w zakupionym czasopiśmie. Podziękowania także Bogusiowi za przekonanie, że to wcale nie jest dziecinne zbierać pieczątki w książeczce wycieczek kolarskich PTTK, także za towarzystwo w pierwszych wojażach. Wyrazy wdzięczności Józefowi Matusikowi i Jerzemu Miszalskiemu, których co prawda nie znam, ale którzy stworzyli 'Mapę Zamków w Polsce', która była pierwowzorem i pierwszą zachętą do stworzenia tej strony.
Wymienieni wyżej przyczynili się do powstania tej strony pośrednio.

A bezpośrednio... well well well...
Przede wszystkim ta strona nie miała być stroną :) a zaledwie małą bazą danych na Amidze pomocną w planowaniu wycieczek rowerowych. W 1993-1994 roku zacząłem Mapę Zamków 'wklepywać' na Amidze nikogo do pomocy nie szukając. W 1994 roku trafiłem na studia, gdzie zetknąłem się pierwszy raz z Internetem i z zalążkami WWW, http i html. Po pół roku zabawy w pajęczynie www, wpadłem na pomysł przeniesienia domowego produktu w sferę dostępności dla całego świata.
Pierwszą pomoc uzyskałem około 1996 roku od Maćka Phillipa, który zaproponował podesłanie zdjęć własnych i przyjaciół Ewy i Darka Caban. Pierwszym wartościowym fachowym kontaktem okazała się współpraca z Pracownią Dokumentacji Zabytków Ewy i Piotra Jędrzejewskich z Wrocławia, jednak ze względu na dużą odległość nie udało mi się utrzymać tej znajomości.
Wspomogła mnie także kilkoma zdjęciami Małgosia Janecka-Kwiatkowska. Ogólnie dziękuję wszystkim. którzy dzieląc się swoimi uwagami i informacjami wnoszą wkład w coraz bliższe prawdy informacje zawarte na tych stronach.
Od stycznia 1998 roku przez cztery lata przybywało dużo zdjęć, które udostępniali mi między innymi: Marek Borkowski - autor strony Zamki województwa wałbrzyskiego, Leszek Kolczyński i Heniek, a także Marek Wojciechowski, Jerzy Strzelecki, Erwin Przybysz.
Dotychczas nie znalazłem osoby która chciałaby współtworzyć stronę udostępniając na nią rysunki. Dostałem kilka wspaniałych rysunków od Justyny Tucholskiej, ale nie zapowiada się z tego stała współpraca...
Od 2002 roku zawiązała się współpraca przy tworzeniu strony z JAPCOK'iem, znanym również jako SOWA :) JAPCOK zajęła się zamkami w kilku płaszczyznach - tłumaczeniem na angielski, współtworzeniem słowniczka oraz legendami.
Od lutego 2003 roku nieocenioną pomocą służy sprawie zamkowej Pan Jacek Strużyński, architekt związany zawodowo z ochroną zabytków.
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.