Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankBiała - Česká verze

Zamek w Białej

 (Biała • Zülz) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Biała • Zülz:    Biała Podlaska · Biała Nyska · Biała · Bielsko-Biała · Biała Woda · Białogard · Biały Bór · Białystok ·


oLokalizacja zamku na mapie Polskid XIII wieku Biała była siedzibą kasztelanii. Obecny murowany zamek wzniesiony został w stylu renesansowym prawdopodobnie z inicjatywy opolskiej linii Piastów przed 1532 rokiem. Pierwotnie posiadał dwa jednotraktowe skrzydła - obecne wschodnie i południowe - które obejmowały niewielki dziedziniec i posiadały od tej strony półkoliste arkady.
Od 1564 roku należał do Prószkowskich, najpierw jako zastaw, a od 1606 roku jako ich własność. Około 1640 roku Prószkowscy rozbudowali założenie w stylu 
Zamek w Białej
Plan zamku według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce [źródło]
barokowym, dodane zostało wtedy od zachodu nowe dwutraktowe skrzydło, na którego narożniku wzniesiono wieżę. W takiej formie jedynie remontowany dotrwał do dziś.
W 1747 roku wdowa po Antonim Prószkowskim sprzedała zamek i posiadłości Bartłomiejowi Oderfeldowi, a po dziewięciu latach znalazł się w rękach Rudolfa Matuschka z Czech. Kolejnym właścicielem był od 1841 roku Ferdynand Rudolf von Gersdorff.
W 1872 roku zamek stał się własnością miasta i od 1878 roku przez kolejne półwiecze przeznaczony był na cele oświatowe mieszcząc seminarium nauczycielskie. W XIX wieku podczas remontu zostały zamurowane arkady tworząc dodatkowy trakt komunikacyjny wzdłuż XVI-wiecznych skrzydeł.
Po II wojnie światowej zabudowania wykorzystywany był na magazyny przedsiębiorstwa Moda Polska, a od końca XX wieku nie jest użytkowany.
Zamek w Białej - fot. ZeroJeden, V 2009 Zamek w Białej - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2019 Zamek w Białej - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2019 Zamek w Białej - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2019 Zamek w Białej - Zamek w Białej na zdjęciu z 1926 roku Zamek w Białej - Zamek w Białej na zdjęciu z 1926 roku Zamek w Białej - fot. ZeroJeden, VI 2000 Zamek w Białej - fot. ZeroJeden, V 2009 Zamek w Białej - fot. ZeroJeden, VI 2000 Zamek w Białej - fot. ZeroJeden, V 2009 Zamek w Białej - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2019 Zamek w Białej - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2019 Zamek w Białej - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2019 Zamek w Białej - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2019 Zamek w Białej - Plan zamku według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=1073&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(1073);return false;'>źródło</a>]
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.