Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankŚwidnica - Česká verze

Zamek w Świdnicy

 (Świdnica • Schweidnitz) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Świdnica • Schweidnitz:    Schwetz · Świdwin · Schwerta ·


ŚLokalizacja zamku na mapie Polskiwidnicki zamek wzniesiony został przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I po 1291 roku. Miał prawdopodobnie plan regularny z wjazdem od wschodu. Od wschodu też znajdowała się w ciągu murów obwodowych czworoboczna wieża o boku 10 metrów. W północno-zachodnim narożniku znajdował się dom mieszkalny o boku 19 metrów. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1326 roku, kiedy księstwo obejmował ostatni władca z linii Piastów świdnicko-jaworskich Bolko II. Po jego śmierci w 1368 roku zamek jeszcze do 1392 roku był własnością Agnieszki, wdowy po księciu. Później przeszedł na własność królów czeskich, którzy przyznawali go kolejnym rodom rycerskim.
W 1528 roku pożar całkowicie zniszczył zabudowania, a w 1535 roku ruiny stały się własnością kanclerza Franciszka Grimma. Odbudował on zamek nadając mu cechy renesansowe oraz wzniósł nowe skrzydło. Kolejni właściciele 
Zamek w Świdnicy
fot. ZeroJeden, VI 2012
nie troszczyli się o rezydencję, a zniszczenia z okresu wojen ze Szwedami dopełniły zniszczeń. W 1673 roku pożar strawił zamek, który został ostatecznie opuszczony przez ostatniego właściciela Krzysztofa Wacława Nostitza.
W rejonie zamku w 1680 roku wzniesiony został klasztor, a w 1682 roku należący do zespołu klasztornego kościół pod wezwaniem św. Antoniego. Kościół ten stanął na fundamentach zamkowych, zachował częściowo mury piwnic, włączony w budynek kościoła jest również portal zamkowy z 1537 roku.
Zamek w Świdnicy - Fryderyk Bernard Wernher, Topografia Śląska 1744-1768 Zamek w Świdnicy - Panorama Świdnicy na sztychu Matthäusa Meriana z dzieła 'Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae' z 1650 roku Zamek w Świdnicy - Miasto i zamek na litografii Eduarda Pietzscha, Borussia 1842 Zamek w Świdnicy - fot. ZeroJeden, V 2004 Zamek w Świdnicy - fot. ZeroJeden, VI 2012 Zamek w Świdnicy - Portal pochodzący z zamku, fot. ZeroJeden, VI 2012 Zamek w Świdnicy - Zabudowania na terenie pozamkowym, fot. ZeroJeden, VI 2012 Zamek w Świdnicy - fot. ZeroJeden, VI 2012 Zamek w Świdnicy - Widok z lotu ptaka od północnego-wschodu, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek w Świdnicy - Widok z lotu ptaka od północnego-wschodu, fot. ZeroJeden, X 2013
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.