Polskie zamki
Aktualizacja 2023-09-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek Rościszów w Pieszycach

 (Pieszyce • Peterswaldau • Rościszów) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Pieszyce • Peterswaldau • Rościszów:    Gościszów · Pień ·


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Pieszycach powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku, za panowania Henryka IV Probusa, na górze obecnie zwanej Grodzisko. Zamek główny znajdował się na kopcu o średnicy 60 metrów wznoszącym się około 8 metrów ponad teren, kopiec otoczony był fosą. Zamek posiadał dwa przedzamcza - jedno od strony północno-wschodniej, drugie od południowego-zachodu, oba w kształcie owali o dłuższej osi 70 około metrów i otoczone tak jak i właściwy zamek fosą. Założenie bardziej przypomina pozostałość po grodzie.
Artur Boguszewicz przeprowadził tu badania archeologiczne, podczas których nie natrafiono na budowle murowane, jednak wały otaczające poszczególne części mają konstrukcję kamienno-drewniano-ziemną, a zabudowa wewnętrzna była z kamieni i drewna łączonych gliną.
Zamek Rościszów w Pieszycach - fot. JAPCOK, IV 2003 Zamek Rościszów w Pieszycach - Zamek na widokówce z 1906 roku Zamek Rościszów w Pieszycach - fot. ZeroJeden, IV 2010 Zamek Rościszów w Pieszycach - Plan pałacu według pomiarów Pracowni Konserwacji Zabytków  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=936&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(936);return false;'>źródło</a>]
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.