Polskie zamki
Aktualizacja 2024-06-15
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu

 (Nowy Dwór • Waldenburg - Neuhaus • Wałbrzych-Podgórze) 

Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Nowy Dwór • Waldenburg - Neuhaus • Wałbrzych-Podgórze:    Neuhaus · Wałbrzych-Książ · Nowy Sącz ·


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1364 roku, wzniesiony był prawdopodobnie jednak już w końcu XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I lub na początku XIV wieku przez jego następcę Bolka II. Wśród okolicznej ludności mówi się o budowie zamku w 1088 roku, gdyż taka data jest wyryta na głazie w bastei, jednak krój cyfr wykazuje, że napis pochodzi z XIX wieku. Zbudowany był z kamienia na górze obecnie zwanej Zamkową (620 m n.p.m.), miał plan wydłużonego przełamanego czworokąta dostosowanego do kształtu szczytu. Pierwsza budowla składała się z najwyższej części obecnego zamku oraz muru obwodowego. W latach 1402-1417 został rozbudowany, składał się z zamku górnego i dolnego.
Po śmierci Bolka II warownia przeszła w ręce wdowy po nim - Agnieszki, po jej śmierci (w myśl układu sukcesyjnego z 1353 roku) księstwo wraz z zamkiem w Nowym Dworze w 1392 roku znalazło się w granicach Czech. W 1434 roku zamek kupił ród Czettritzów, a w 1450 roku przeszedł na 12 lat na własność Zedlitzów, po czym wrócił we władanie poprzednich właścicieli. Wtedy też był bezskutecznie oblegany przez husytów. W 1471 roku stanowił ważny punkt w walkach czesko-węgierskich, broń do Nowego Dworu dostarczała Świdnica, Strzegom i Jawor gdyż znajdowała się tu artyleria. Po zawarciu pokoju zamek znalazł się na krótko w rękach Fabiana Czirnhaus w 1490 roku, po czym znów przejęli go Czettritzowie.
W końcu XVI wieku przebudowano zamek w stylu 
Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu
fot. JAPCOK, VIII 2003
renesansowym. Budynek mieszkalny zamku górnego powiększono a w celu umocnienia w obrębie muru zamku dolnego dobudowano trzy basteje. W 1581 roku zamek zniszczyło uderzenie pioruna i właściciele, Czettritzowie, nie odbudowali go już, stawiając u podnóża góry nowy pałac. W XVII wieku dobudowano do zamku dwa bastiony prawdopodobnie z myślą o dostosowaniu ruin do celów militarnych. Niedługo potem uszkodzony i opuszczony zamek popadł w ruinę.
Do dziś zachowała się gotycka brama i fragmenty murów przyziemia z dwiema bastejami. Rozległe ruiny bardzo malowniczo wyglądają na zalesionym wzgórzu.
Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Południowo-wschodni narożnik od strony dziedzińca, fot. ZeroJeden, VIII 2003 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, XII 2020 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, XII 2020 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, XII 2020 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, XII 2020 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, XII 2020 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu na zdjęciu z lat 1911-13 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu na zdjęciu z lat 1920-29 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Południowy narożnik zamku, fot. ZeroJeden, VIII 2003 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Północny narożnik zamku górnego, widok od strony zamku dolnego, fot. ZeroJeden, VIII 2003 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - fot. ZeroJeden, VIII 2003 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - fot. JAPCOK, VIII 2003 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - fot. JAPCOK, VIII 2003 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - fot. JAPCOK, VIII 2003 Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Plan zamku według G.Grundmanna  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Plan zamku Nowy Dwór z lat 20. XX wieku według Bremera, V.Schaetzke - Schlesische Burgen und Schlösser Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - Rysunek T.Manna z lat 20. XX wieku, V.Schaetzke - Schlesische Burgen und Schlösser
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.