Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Dwór Sarny w Ścinawce Górnej

 (Ścinawka Górna • Sarny • Scharfeneck) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Ścinawka Górna • Sarny • Scharfeneck:    Sarnowo (67%) Ścinawka Dolna (53%) Ścinawka Średnia (47%) Ścinawa (46%)


rLokalizacja zamku na mapie Polskienesansowy dwór zwany "Sarny" w Ścinawce Górnej został wzniesiony na rzecznej skarpie nad rzeczką Ścinawką w miejscu folwarku około 1590 roku. W pierwszej połowie XVII wieku został uszkodzony działaniami wojny trzydziestoletniej. Dotychczasowi właściciele, którzy opowiedzieli się za przegraną stroną protestancką zostali pozbawieni majątku. W ciągu XVII wieku kolejni właściciele z rodu von Götzen odbudowali i rozbudowali posiadłość o kolejne budynki gospodarcze i rozpoczęli produkcję płótna na dużą skalę.
Później był jeszcze dwukrotnie przebudowywany - w 1762 roku i w XIX wieku.
Dwór jest budynkiem trzykondygnacjowym z dwoma traktami, nakryty dachem mansardowym. Posiada ośmioboczną wieżę zwieńczoną hełmem z prześwitem, w wieży mieści się klatka schodowa. Wnętrza dworu posiadają sklepienia krzyżowe, a na elewacjach zewnętrznych zachowały się dekoracje 
Dwór Sarny w Ścinawce Górnej
Widok od północy, fot. ZeroJeden, IV 2010
sgraffitowe oraz renesansowe obramienia okienne.
Od czasu II wojny światowej dwór przez długi czas popadał w coraz większe zaniedbanie. Od 2014 roku jest remontowany z przeznaczeniem na cele kulturalne.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.