Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej

 (Ścinawka Średnia • Kapitanowo • Mittelsteine) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Ścinawka Średnia • Kapitanowo • Mittelsteine:    Ścinawka Górna (47%) Ścinawka Dolna (47%) Mittelhof (46%)


oLokalizacja zamku na mapie Polskibronna wieża została wzniesiona w Ścinawce Średniej nie później niż w połowie XIV wieku prawdopodobnie przez Thammona von Zeschau (Czechau), wzmiankowanego jako asesor sądu lenników. Miała wymiary 12x16 metrów i trzy kondygnacje. Na parter prowadziło wejście obramione ostrołukowym portalem zachowanym do dziś z charakterystycznymi wyżłobieniami sugerującymi częste przetaczanie beczek (prawdopodobnie z piwem). Wieża stała na regularnym majdanie, a całość otoczona była fosą. W 1412 roku wieża była wzmiankowana w dokumentach jako murowany dwór.
Przed połową XVI wieku dwór rozbudowano w stylu renesansowym. Powstała wtedy między innymi klatka schodowa dobudowana do wieży. Kolejne przebudowy miały miejsce w 1590 (renesansowa), w 1660 (barokowa) oraz około 1730 roku. Po tych rozbudowach dwór składał się z pierwotnej wieży oraz dobudowanych do niej dwóch skrzydeł z niewielkimi przybudówkami ? zachodniego i północnego ? krytych dwuspadowym dachem.
W latach 1901 i 1935 dwór dwukrotnie odrestaurowano. Do chwili obecnej zachował się w niezmienionej od tego czasu formie.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.