Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankJanowice Wielkie - esk verze

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich

 (Janowice Wielkie • Bolczów • Bolzenschloss • Jannowitz) 

Galeria
Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Janowice Wielkie • Bolczów • Bolzenschloss • Jannowitz:    Janowice Wielkie (100%) Rakowice Wielkie (50%) Janowiec (50%) Rakowice Wielkie (50%) Janowiczki (41%)


pLokalizacja zamku na mapie Polskioczątki zamku Bolczów sięgają czasów księcia Bolcza, który wzniósł go na granitowej wysokiej skale przed 1375 rokiem. Pierwotnie zamek zajmował północno-zachodnią część obecnych ruin. Od wschodu i zachodu tego założenia umocnieniem są wystające wysoko skały, które od południa i północy połączono murami. Na tak powstałym małym dziedzińcu mieściła się studnia-cysterna. Na wyższej skale od wschodu wzniesiono kwadratową wieżę, przy północnym murze stał budynek mieszkalny, z którego jednak pozostały zaledwie fundamenty. W południowym murze była brama wjazdowa.
W 1433 roku mieszczanie świdniccy zniszczyli zamek, podczas odbudowy powiększono założenie wykorzystując skały ciągnące się na południe od wcześniejszej budowli. Powstał wtedy drugi dziedziniec, a główna brama musiała zostać przesunięta do najbardziej na południe wysuniętej części zamku, gdzie wzniesiono w tym celu drugą wieżę przylegającą jedną stroną do skał.
W XVI wieku zamek był własnością Justusa Decjusza z Krakowa. Prawdopodobnie w dwudziestych latach XVI wieku wzniesiono przed wieżą bramną wzmacniający obronność 
Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich
fot. ZeroJeden, IX 2001
barbakan przylegający do wieży i skały. Możliwe, że podczas tej rozbudowy wzniesiono na skale ponad barbakanem basteję, później przebudowaną.
Zamek stoi w ruinie od wojny trzydziestoletniej, kiedy to w 1645 roku został zniszczony. Zamek pierwotny próbowano jeszcze wykorzystywać w początkach XX wieku jako schronisko turystyczne, jednak obecnie jest nieczynne.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.