Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek Gryf w Proszówce

 (Proszówka • Greiffenstein • Gryf • Gräflich Neundorf) 

Galeria
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Proszówka • Gräflich Neundorf • Greiffenstein • Gryf:    Gryfów (100%) Gryżów (60%)


rLokalizacja zamku na mapie Polskiuiny zamku położonego na wysokim stromym wzgórzu bazaltowym (460 m n.p.m). Według tradycji istniał tu gród już w wieku XII, wzmiankowany w roku 1242.
Zamek książęcy murowany został wzniesiony prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku, jako pograniczny zamek od strony tzw. okręgu Kwisy, na szczycie wzgórza z wyzyskaniem niedostępnego terenu. Zbudowany na planie nieregularnym, bezwieżowy, otoczony murami z bazaltu. Do końca wieku XIV zamek pozostawał w rękach książęcych, a w roku 1399, po objęciu dzielnicy książąt świdnicko-jaworskich przez królów czeskich, przechodzi w posiadanie rodziny Schaffgotschów.
W drugiej ćwierci XVI wieku nastąpiła przebudowa zamku. Dostawiono wówczas od wschodu wieżę mieszkalną trzykondygnacjową, zwieńczoną dwoma szczytami od zachodu. Pod wieżą umieszczono przejście połączone z obejściem zamku. W roku 1546 podjęto dalszą rozbudowę zamku, który został ufortyfikowany. W wieku XVII i XVIII nastąpiła dalsza rozbudowa. W roku 1798 założono u stóp góry folwark, do którego przeniesiono administracje dóbr Schaffgotschów, a zamek opuszczono.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.