Polskie zamki
Aktualizacja 2024-06-15
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankZłotów - Česká verze

Zamek w Złotowie

 (Złotów • Flatow) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Złotów • Flatow:    Złotoria · Złotoryja ·


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsza obronna siedziba średniowiecznych właścicieli Złotowa - herbu Grzymała - prawdopodobnie istniała na wyspie Jeziora Złotowskiego. W pierwszej połowie XVII wieku średniowieczny zamek został przebudowany na renesansową rezydencję przez Jana Potulickiego. Podczas potopu szwedzkiego w 1657 roku budowla należąca wówczas do wojewody kaliskiego Andrzeja Karola Grudzińskiego została zniszczona i prawdopodobnie już jej nie odbudowano.
Badania prowadzone tu były w latach siedemdziesiątych XX wieku, reliktów pierwotnej warowni nie odkryto, jednak rycina E.J.Dahlbergha z 1657 roku przedstawia zamek składający się z kilku członów na tyle zróżnicowanych, iż wydaje się pewne, że renesansowa budowla adaptowała wcześniejsze założenie.
Zamek 
Zamek w Złotowie
Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023
górny na rycinie przedstawia się jako duży dom mieszkalny z dwiema narożnymi basztami. Dostawiony do niego był niższy budynek, z którym z kolei sąsiadowały zabudowania gospodarcze. Całość otoczona była drewnianymi fortyfikacjami.
Zamek w Złotowie - Zamek na sztychu Erika Dahlbergha z dzieła Samuela Pufendorfa 'De rebus a Carolo Gustavo gestis', 1656 rok Zamek w Złotowie - fot. ZeroJeden, VII 2009 Zamek w Złotowie - fot. ZeroJeden, VII 2009 Zamek w Złotowie - fot. ZeroJeden, VII 2009 Zamek w Złotowie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.