Polskie zamki
Aktualizacja 2022-05-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Złotorii

 (Złotoria • Zlotterie) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Złotoria • Zlotterie:    Złotoryja · Złotów · Złoty Potok ·


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsze umocnienia w Złotorii wznieśli bracia dobrzyńscy, którzy szukali obronnych punktów podczas swoich wypraw chrystianizacyjnych na ziemię dobrzyńską.
Według Janka z Czarnkowa około połowy XIV wieku w widłach Wisły i Drwęcy prawdopodobnie na miejscu wcześniejszych umocnień Kazimierz Wielki wzniósł murowany gotycki zamek. Warownia miała plan prostokąta z bramą wjazdową od strony południowej, przy bramie do zewnętrznej strony murów dobudowana była kwadratowa wieża. Zarówno mury obwodowe jak i mury wieży były oskarpowane. Na dziedzińcu 
Zamek w Złotorii
Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018
znajdował się budynek mieszkalny, jednak z braku prowadzonych badań jego formy nie można na razie ustalić. Od strony zachodniej i południowej zamek broniony był przez wody Wisły, od północnej - przez Drwęcę, natomiast od wschodu znajdowała się fosa łącząca obie rzeki. Niewielkie przedzamcze znajdowało się na północ od zamku.
Po śmierci Kazimierza Wielkiego zamek w spadku przejął wnuk króla - Kaźko Słupski, a niedługo potem został zdobyty przez pretendenta do korony polskiej Władysława Białego.
Jak pisze Ryszard Rogiński zachowała się relacja z tamtych wydarzeń. Władysław Biały opanował zamek podstępem. Przy pomocy podstawionych ludzi - wśród nich był młynarz o imieniu Hanko - spił winem do nieprzytomności nieostrożnego dowódcę i jego załogę. Ten fortel okazał się skuteczny. Później oddziały wierne królowi Ludwikowi Węgierskiemu obległy Władysława Białego w zamku. Książę znów próbował intrygi, znów używając do tego młynarza Hanko, ten jednak próbował zdradzić oblężonych, wobec czego po powrocie na zamek na oczach wszystkich wojsk został żywcem spalony przed 
Zamek w Złotorii
Ruiny zamku na litografii Napoleona Ordy, 'Album Widoków', Seria 5, 1880
bramą.
Próbując odzyskać zamek Kaźko Słupski został ciężko ranny, a w wyniku tych ran umarł na zamku w Bydgoszczy.
W latach 1379-1392 zamek był lennem Władysława Opolczyka, który oddał go Krzyżakom. Po pokoju w Raciążku w 1404 roku wrócił do Polski, ale pięć lat później oblegali zamek Krzyżacy, używając do tego celu artylerii. Poważnie zniszczony został jednak szybko zreperowany, a w 1411 roku ponownie wrócił w granice Polski. Do początków XIX wieku spełniał już tylko rolę rezydencji właścicieli ziemskich, ale zaniedbywany powoli niszczał. Podczas wojen napoleońskich został ostrzelany z armat i ostatecznie opuszczony.
Obecnie zachowane są częściowo południowy mur oraz mury wieży, pozostała część murów obwodowych zachowała się tylko w przyziemiu lub całkowicie zanikła przykryta ziemią.
Aby trafić do ruin należy jadąc od strony Torunia zatrzymać się przy pierwszym budynku po prawej stronie za mostem na Drwęcy i pójść polną ścieżką w stronę Wisły około 300 metrów.
Zamek w Złotorii - Plan zamku według Bernharda Schmida  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Złotorii - Plan zamku w Złotorii, 'Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreises Thorn', 1889 Zamek w Złotorii - Ruiny zamku na litografii Napoleona Ordy, 'Album Widoków', Seria 5, 1880 Zamek w Złotorii - Fragment zachodniego muru zamku, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Złotorii - Ruiny zamku w Złotorii na zdjęciu z lat 1910-1939 Zamek w Złotorii - Ruiny zamku w Złotorii na zdjęciu Gabriela Milczewskiego z lat 1919-1927 Zamek w Złotorii - Ruiny Złotorii na pocztówce z 1908 roku Zamek w Złotorii - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Złotorii - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Złotorii - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Złotorii - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Złotorii - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Złotorii - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Złotorii - fot. ZeroJeden, III 2012 Zamek w Złotorii - fot. ZeroJeden, III 2012 Zamek w Złotorii - Zamek w Złotorii na zdjęciu z około 1930 roku Zamek w Złotorii - Brama wjazdowa, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Złotorii - Widok od południowego-zachodu, fot. JAPCOK, VI 2003 Zamek w Złotorii - fot. JAPCOK, VI 2003 Zamek w Złotorii - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, III 2012 Zamek w Złotorii - fot. ZeroJeden, III 2012

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.