Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Tarnowcu

 (Tarnowiec • Tarnów) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Tarnowiec • Tarnów:    Tarnów · Żarnowiec ·


nLokalizacja zamku na mapie Polskia południe od zespołu staromiejskiego Tarnowa na wzgórzu św. Marcina znajdują się ruiny zamku Tarnowskich. Pierwsze założenie obronne w tym miejscu rozpoczął budować w 1329 roku Spycimir Leliwita z Melsztyna. Kaplica zamkowa została poświęcona w 1331 roku a budowa całości zakończona była na pewno przed 1341 rokiem, z tego roku właśnie pochodzą pierwsze dokumenty podpisane na zamku.
Gotycki zamek miał plan owalny i posiadał cylindryczną wieżę. Z trzech stron dostępu do murów broniły strome zbocza, 
Zamek w Tarnowcu
zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020
a od południa zabezpieczono dostęp fosą.
Za czasów kiedy na zamku panował hetman wielki koronny Jan Tarnowski został przebudowany na renesansową rezydencję. Gotycki zamek oprócz wieży posiadał dom mieszkalny oraz niewielką zabudowę wzdłuż murów. Jan Tarnowski przekształcił dom mieszkalny w pałac oraz dobudował na południowo-wschodnim zboczu góry ceglany bastion zwany arsenałem. Założenie tej budowli jest do dziś bardzo dobrze widoczne - był to nieregularny czworobok nakryty sklepieniami opartymi na dwóch filarach. W ścianach posiada szczelinowe strzelnice a w ścianie północnej niewielki loszek ze schodami.
W 1567 roku po śmierci Krzysztofa Tarnowskiego zamek objęli książęta Ostrogscy, potem ród Zasławskich, Zamoyskich. Po nich ostatnimi właścicielami zostali Sanguszkowie. Za ich panowania zamek w 1690 roku został częściowo opuszczony i zaniedbany, a w 1724 roku opuszczony ostatecznie. Do końca tego wieku stopniowo był rozbierany na budulec do kościoła i pałacu w Gumniskach. W 1848 roku na resztkach zespołu obronnego usypano kopiec poświęcony ofiarom 1846 
Zamek w Tarnowcu
fot. ZeroJeden, III 2002
roku.
W sześćdziesiątych latach naszego wieku po rozebraniu kopca zabezpieczono odsłonięte mury jako trwałą ruinę. Obecnie trwają prace nad uporządkowaniem terenu.
Zamek w Tarnowcu - Plan zamku według Eligiusza Dworaczyńskiego i Jerzego Okońskiego 'Zamek tarnowski' Zamek w Tarnowcu - Rekonstrukcja zamku w XVI wieku według Jana Salma, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Tarnowcu - Zamek na widokówce z 1927 roku Zamek w Tarnowcu - Pozostałości zamku w Tarnowie na zdjęciu z 1922 roku Zamek w Tarnowcu - Dawny wjazd na zamek, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - Wieża południowo-wschodnia, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Tarnowcu - zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Tarnowcu - zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Tarnowcu - zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Tarnowcu - zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Tarnowcu - Fantastyczna rekonstrukcja zamku na pocztówce z 1904 roku
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.