Polskie zamki
Aktualizacja 2024-06-15
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Lidzbarku Welskim

 (Lidzbark Welski • Luthbork • Liantenberg • Lautenburg) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Lidzbark Welski • Lautenburg • Liantenberg • Luthbork:    Lauenburg · Lidzbark Warmiński ·


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Lidzbarku Welskim wznieśli Krzyżacy w pierwszych latach XIV wieku, prawdopodobnie po otrzymaniu tych ziem od księcia kujawskiego Leszka w 1303 roku. Nieoficjalnie Krzyżacy panowali na nich już wcześniej, co najmniej od 1274 roku.
Zamek stał się siedzibą wójta, który podległy był komturowi z Brodnicy.
Warownia została zdobyta przez wojska Władysława Jagiełły podczas marszu na wielką rozprawę z wojskami zakonnymi pod Grunwaldem. Po pierwszym pokoju toruńskim Lidzbark wrócił w granice 
Zamek w Lidzbarku Welskim
Widok od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden VI 2003
państwa krzyżackiego. Później jeszcze dwukrotnie zamek był zdobywany przez polskie wojska w czasie wojny "głodowej" w 1414 roku oraz golubskiej - w 1422 roku. Na początku wojny trzynastoletniej został bez walk zajęty przez wojska Związku Pruskiego. Po drugim pokoju toruńskim ostatecznie znalazł się w granicach Polski. Znaczenie zamku znacznie wtedy zmalało.
Nie wiadomo kiedy dokładnie przestał istnieć, prawdopodobnie został zniszczony podczas wojen szwedzkich w XVII wieku. Prawdopodobnie został na jego miejscu wzniesiony dwór, w 1770 roku dokumenty mówią o osobie mieszkającej "na zamku" - prawdopodobnie w tym właśnie dworze.
Obecnie po zamku nie ma śladu, a w miejscu gdzie stał znajduje się barokowy budynek.
Zamek w Lidzbarku Welskim - fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Lidzbarku Welskim - Widok od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Lidzbarku Welskim - Budynek zamkowy od zachodu, fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Lidzbarku Welskim - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Lidzbarku Welskim - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Lidzbarku Welskim - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.