Polskie zamki
Aktualizacja 2024-05-18
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKowal - Česká verze

Zamek w Kowalu

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Kowal:    Kowalewo Pomorskie ·


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Kowalu znany jest jako miejsce urodzenia Kazimierza Wielkiego. Wymieniany był w początku XIV wieku, zniszczony przez Krzyżaków w 1327 roku, a następnie odbudowany i wzmocniony prawdopodobnie przez Kazimierza Wielkiego. W 1421 roku na zamku przebywał Władysław Jagiełło.
W 1656 roku został zniszczony przez wojska szwedzkie, po odbudowie służył za siedzibę starosty. Potem popadł w ruinę, która w 1797 roku została rozebrana. Badań w tym miejscu niestety nie prowadzono.
W mieście znajduje 
Zamek w Kowalu
Tablica upamiętniająca Kazimierza Wielkiego, fot. JAPCOK, VI 2003
się ulica Zamkowa z remizą strażacką, na której wmurowano tablicę upamiętniającą miejsce urodzenia Kazimierza Wielkiego. Jednak Bohdan Guerquin pisze, że zamek znajdował się na wyspie na Jeziorze Rakutowskim.
Zamek w Kowalu - Budynek straży pożarnej z wmurowaną tablicą pamiątkową związaną z Kazimierzem Wielkim, jednak z zamkiem nie ma nic wspólnego, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Kowalu - Tablica upamiętniająca Kazimierza Wielkiego, fot. JAPCOK, VI 2003 Zamek w Kowalu - fot. ZeroJeden, II 2012 Zamek w Kowalu - fot. ZeroJeden, II 2012 Zamek w Kowalu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Kowalu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Kowalu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Kowalu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.