Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKarlino - Česká verze

Zamek w Karlinie

 (Karlino • Körlin) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsze informacje o Karlinie pochodzą z 1299 roku, wiadomo jednak, że już wcześniej w 1280 roku książę Barnim I przekazał te tereny, biskupom kamieńskim. Prawdopodobnie istniał wtedy już drewniany gród, który na początku XIV wieku wspominany jest w dokumentach jako siedziba biskupów.
W 1372 roku kapituła rozpoczęła budowę zamku z inicjatywy Jana lub Filipa von Rehberga. Przy ujściu Radwi do Parsęty wzniesiono obszerne założenie mające przejąć funkcje biskupstwa z Kamienia Pomorskiego. Budowę ukończono do 1385 roku, wtedy też osadzie przyzamkowej nadane zostały prawa miejskie.
Pierwszych zniszczeń zamek i miasto doznały w 1409 roku. Kolejnych, zapewne znacznie poważniejszych, w 1481 roku przez oddziały mieszczan kołobrzeskich i koszalińskich. Dopiero po kilkudziesięciu latach w XVI wieku główny budynek zamkowy został odbudowany na renesansową rezydencję, przy czym zmieniono w nim układ pomieszczeń. W latach czterdziestych XVI wieku dobudowano dwa nowe skrzydła, które połączono z bramą.
Zamek został oszczędzony przez pożar, który w 1685 roku strawił miasto. Ostatecznie zamek został opuszczony w 1761 roku po kolejnym pożarze Karlina, w którym poważnie ucierpiał. W ciągu kolejnych lat rozebrano większość pozostałości. Na piwnicach głównego budynku w XIX wieku wzniesiono browar, który został zniszczony w końcu drugiej wojny światowej i odremontowany pełnił 
Zamek w Karlinie
fot. ZeroJeden, IV 2005
funkcje spichlerza. Obecnie nieużytkowany niszczeje.
Zamek w Karlinie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Karlinie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Karlinie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Karlinie - Widok od północy, fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Karlinie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Karlinie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Karlinie - Wschodnia elewacja budynku zamkowego, fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Karlinie - Ściana południowa, fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Karlinie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Karlinie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Karlinie - Analityczny przekrój i rzut zamku w Karlinie według Zigniewa Radackiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>]  <!--[<a href='330' title='Zamek w Karlinie - 330' alt='Zamek w Karlinie - 330' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek w Karlinie - Plan schematyczny zamku według Zbigniewa Radackiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>]  <!--[<a href='41' title='Zamek w Karlinie - 41' alt='Zamek w Karlinie - 41' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek w Karlinie - Miasto i zamek w 1 połowie XVII wieku, fragment sztychu Mathausa Meriana z dzieła Topographia Zamek w Karlinie - Panorama miasta i zamku z 1652 roku, miedzioryt Mathausa Meriana  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>] Zamek w Karlinie - Panorama miasta z widokiem zamku. Rysunek na mapie Eilharda Lubinusa z 1618 roku Zamek w Karlinie - Zamek w Karlinie na rysunku z przełomu XIX i XX wieku

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.