Polskie zamki
Aktualizacja 2024-05-25
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKalisz - Česká verze

Zamek w Kaliszu

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Kalisz:    Kalisz Pomorski · Kalisz - Stare Miasto · Kaleń ·


wLokalizacja zamku na mapie Polski obrębie dawnych fortyfikacji we wschodniej części miasta znajdował się niegdyś zamek królewski. Równocześnie z miastem na wyspie powstał zamek drewniany, który po 1253 roku był siedzibą Bolesława Pobożnego. Murowany zamek wzniósł tu Kazimierz Wielki obok dawnej bramy Toruńskiej. Od strony zachodniej znajdowało się przedzamcze, a bezpośrednio przy murach stał dom mieszkalny, co można wnioskować z planu miasta z 1785 roku. Pozostałe zabudowania zamkowe tworzyły zamknięty dziedziniec.
Pożar, który 
Zamek w Kaliszu
Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019
w 1792 roku objął miasto nie oszczędził również zamku. Długo teren zamkowy stał w zgliszczach, bo dopiero w 1819 roku wzniesiono tu budynek szkolny (nie wiem jak dziś ale w latach 70-tych XX wieku było tu liceum im. Adama Asnyka). W piwnicach tego budynku najprawdopodobniej znajdują się jeszcze pozostałości zamku. Odsłonięto również obok budynków ślady fundamentów, które zabezpieczono umożliwiając ich oglądanie.
Zamek w Kaliszu - Szkoła wybudowana w miejscu zamku, fot. ZeroJeden, VIII 2000 Zamek w Kaliszu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Kaliszu - Wyeksponowany fragment fundamentów zamkowych, fot. ZeroJeden, VIII 2000 Zamek w Kaliszu - fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Kaliszu - fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Kaliszu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Kaliszu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Kaliszu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Kaliszu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Kaliszu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Kaliszu - Plan miasta w 1785 roku według H.Muncha, zaczerpnięte z: 'Zabytki architektury i urbanistyki w Polsce' Warszawa 1986 Zamek w Kaliszu - Rekonstrukcja zamku w Kaliszu według Tadeusza Poklewskiego, rys. Emilia Wtorkiewicz-Marosikowa  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=215&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(215);return false;'>źródło</a>]

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.