Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankJelenia Góra - Česká verze

Zamek w Jeleniej Górze

 (Jelenia Góra • Hausberg • Hirschberg) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Jelenia Góra • Hausberg • Hirschberg:    Jelenia Góra-Sobieszów · Góra ·


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek wznosił się na wysokiej górze (375 m n.p.m.) położonej na północny zachód od dzisiejszego miasta, na lewym brzegu rzeki Bóbr.
Według tradycji istniał tu na początku wieku XII gród, wzniesiony przez Bolesława Krzywoustego, jako twierdza nadgraniczna od strony Łużyc i Czech, być może na miejscu jeszcze starszych umocnień.
Zamek murowany stanął przed rokiem 1291 za panowania Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego. W XIV wieku zamek jeleniogórski wielokrotnie wymieniany jest w dokumentach wystawianych przez synów Bolka I. Podobnie jak wiele innych zamków, po przejściu księstwa świdnicko-jaworskiego w ręce Luksemburgów czeskich, zamek zostaje oddany w lenno możnym rodom rycerskim. był to zamek stojący z dala od miasta (założonego w roku 1288) i nie związany z jego fortyfikacjami. W roku 1428 został 
Zamek w Jeleniej Górze
fot. ZeroJeden, IX 2002
zajęty przez wojska husyckie i w roku 1430 zniszczony przez mieszczan jeleniogórskich. Po dawnym zamku pozostały na górze, zwanej wzgórzem Bolesława Krzywoustego, ślady murów oraz umocnień ziemnych na zachodnim stoku.
Zamek w Jeleniej Górze - fot. ZeroJeden, IX 2002 Zamek w Jeleniej Górze - fot. ZeroJeden, IX 2002 Zamek w Jeleniej Górze - fot. ZeroJeden, IX 2002 Zamek w Jeleniej Górze - Rycina F.B.Wernera z poowy XVIII wieku  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=936&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(936);return false;'>źródło</a>]
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.