Polskie zamki
Aktualizacja 2024-06-15
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankDrawno - Česká verze

Zamek w Drawnie

 (Drawno • Neuwedell) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Drawno • Neuwedell:    Drahim ·


nLokalizacja zamku na mapie Polskia przesmyku dzielącym Jezioro Dubie na dwie części od X wieku istniał gród. W XII wieku znajdował się w granicach Wielkopolski, w końcu XIII wieku w wyniku ekspansji Brandenburczyków na wschód został włączony w granice Brandenburgii. Wówczas na przełomie XIII i XIV wieku von Wedelowie wznieśli w miejscu grodu murowany gotycki zamek. Trzykondygnacjowy prostokątny budynek zajmował część sztucznie podwyższonego wzgórza, i był włączony w ciąg kurtynowego muru otaczającego całe plateau. Brama znajdowała się po północnej stronie obwodu obronnego. Przed połową XIV wieku rozwijająca się od zachodu przyzamkowa osada otrzymała prawa miejskie i niedługo potem została otoczona murami miejskimi.
Zamek od terenów miejskich oddzielony był fosą, a z pozostałych stron zabezpieczeniem były stoki opadające do jeziora.
Na początku XV wieku Drawno było w posiadaniu Krzyżaków, w latach 1433-1435 zamek zdobyty został przez wojska polskie. Na przełomie XVI i XVII wieku został przebudowany na 
Zamek w Drawnie
fot. ZeroJeden, VII 2005
renesansową rezydencję, główny budynek otrzymał wtedy późnorenesansowe szczyty. Poza głównym budynkiem posiadał wtedy zabudowania wzdłuż zachodniego odcinka murów obwodowych.
W połowie XVII wieku został poważnie uszkodzony podczas potopu szwedzkiego, po czym opuszczony już się z ruiny nie podniósł.
Kolejne uszkodzenia z końca XVII i połowy XVIII wieku doprowadziły go do całkowitej ruiny. Do dziś zachowały się dwa narożniki głównego budynku.
Zamek w Drawnie - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Drawnie - Pozostałości zamku na widokówce z lat 20. XX wieku Zamek w Drawnie - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Drawnie - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Drawnie - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Drawnie - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Drawnie - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Drawnie - fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Drawnie - fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Drawnie - Pozostałości zamku na widokówce z początków XX wieku Zamek w Drawnie - Plan zamku w Drawnie według Zbigniewa Radackiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>] Zamek w Drawnie - Zamek w 1 połowie XVII wieku, fragment sztychu Mathausa Meriana z dzieła Topographia Germaniae Zamek w Drawnie - Panorama miasta i zamku z 1652 roku, rys. Meriana  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>] Zamek w Drawnie - Panorama Drawna na sztychu z drugiej połowy XVII wieku

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.