Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankChrostowa - Česká verze

Zamek w Chrostowej

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


oLokalizacja zamku na mapie Polskibecnie na cyplu grzbietu górskiego nad Stradomką widnieją tylko ziemne wały skrywające resztki murów. Zamek wymieniany jest w źródłach dopiero w 1539 roku. Badania wykopaliskowe prowadzone w 1968 roku przez Antoniego Jodłowskiego i K.Regułę pozwoliły ocenić, że pierwsze murowane elementy powstały pod koniec XIII wieku. Za tą datą przemawia dodatkowo fakt, że w 1539 roku Chrostowa należała do rodu Półkoziców, którego początki sięgają właśnie końca XIII wieku.
Pierwotnie najbardziej wysunięty fragment cypla, o wymiarach około 20x28 metrów, umocniono przekopaną fosą i wałem ziemnym. W tak oddzielonej części wzniesiono murowany budynek, z którego pozostały fragmenty murów ukryte pod ziemią. Również w późniejszym wale ziemnym badania ujawniły fragment portalu pochodzący zapewne z tego pierwszego budynku.
W XIV wieku w zachodniej części cypla wzniesiono wieżę obronno-mieszkalną. 
Zamek w Chrostowej
Fosa, a w głębi grodzisko, fot. ZeroJeden, II 2002
Po wieży pozostały fragmenty fundamentów o planie kwadratu o boku 7,5 metra.
Wzmianki źródłowe o zamku określają go jako "fortalicium alias Grodzisko" lub "fortalicium Camyk". W 1539 roku właścicielem zamku był Krzysztof Niewiarowski herbu Półkozic, niedługo potem prawdopodobnie obronna rezydencja przestała istnieć.
Zamek w Chrostowej - Widok na grodzisko spoza przekopanej fosy, fot. ZeroJeden, II 2002 Zamek w Chrostowej - Fosa oddzielająca zamek od pozostałej części wzgórza, fot. ZeroJeden, II 2002 Zamek w Chrostowej - Fosa oddzielająca zamek od pozostałej części wzgórza, fot. ZeroJeden, II 2002 Zamek w Chrostowej - fot. ZeroJeden, II 2002 Zamek w Chrostowej - fot. ZeroJeden, II 2002 Zamek w Chrostowej - fot. ZeroJeden, II 2002 Zamek w Chrostowej - fot. ZeroJeden, II 2002 Zamek w Chrostowej - Fosa, a w głębi grodzisko, fot. ZeroJeden, II 2002 Zamek w Chrostowej - Fosa, fot. ZeroJeden, II 2002 Zamek w Chrostowej - Plan według M.Szope  <!--[<a href='118' title='Zamek w Chrostowej - 118' alt='Zamek w Chrostowej - 118' target=_blank>źródło</a>]-->  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=86&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(86);return false;'>źródło</a>]

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.