Polskie zamki
Aktualizacja 2023-06-08
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Chocianowie

 (Chocianów • Kotzenau • Klein Kotzenau) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Chocianów • Klein Kotzenau • Kotzenau:    Chocianowiec · Chocz · Chociwel ·


wLokalizacja zamku na mapie Polski końcu XIII wieku piastowski książę świdnicko-jaworski Bolko I wzniósł tu gotycki zamek, który stał się siedzibą książąt legnickich. W 1444 roku przeszedł w ręce prywatne rodziny Dornheinów jako lenno. Po nich mieli tu swoją rezydencję kolejno Nostitzowie, Stoschowie i Dohnowie.
W pierwszej połowie XVIII wieku należał do Melchiora Gottloba von Redern, który w latach 1728-1732 przebudował go. Projektu i prace remontowe powierzył architektowi Marcinowi Frantzowi z Rewla. Powstała wtedy wspaniała barokowa rezydencja, która z założenia średniowiecznego zachowała jedynie czworoboczną wieżę. Główna zachodnia fasada budynku w środku akcentowana jest prostokątnym ryzalitem, mieszczącym balkonowy portal wejściowy. Od tej też strony znajduje się dziedziniec honorowy. Wejście po obu stronach posiada podwójne 
Zamek w Chocianowie
Robert Weber, Schlesische Schlosser, 1909
kolumny wspierające profilowany gzyms. Od południa znajduje się fasada ogrodowa, nieco skromniejsza, posiadająca również ryzalit, a także paradne schody prowadzące do ogrodu. Wieżę włączoną w bryłę zabudowań wieńczy rokokowy hełm. Podczas tej rozbudowy założono również park pałacowy, a obok pałacu powstały dwie oficyny.
W XIX wieku zamek poddano restauracji, jednak w czasie drugiej wojny światowej został uszkodzony i mimo zabezpieczenia po wojnie nieużytkowany popadał w coraz większą ruinę. W 1997 roku znalazł właściciela, który może zatroszczy się o przywrócenie go do dawnej świetności.
Zamek w Chocianowie - Zamek na widokówce z okresu międzywojennego Zamek w Chocianowie - fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Chocianowie - Widok z lotu ptaka od wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2013 Zamek w Chocianowie - Widok z lotu ptaka od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2013 Zamek w Chocianowie - Widok z lotu ptaka od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2013 Zamek w Chocianowie - Robert Weber, Schlesische Schlosser, 1909 Zamek w Chocianowie - Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek w Chocianowie - Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek w Chocianowie - Widok z lotu ptaka od zachodu, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek w Chocianowie - Widok z lotu ptaka od zachodu, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek w Chocianowie - Miasto i zamek z lotu ptaka około 1940 roku Zamek w Chocianowie - Elewacja południowa, fot. ZeroJeden, V 2004 Zamek w Chocianowie - Zamek w Chocianowie na pocztówce z okresu międzywojennego Zamek w Chocianowie - Zamek na widokówce z 1937 roku Zamek w Chocianowie - Zamek na widokówce z 1939 roku Zamek w Chocianowie - Zamek na widokówce z okresu międzywojennego Zamek w Chocianowie - Widok na zachodnią, frontową elewację, fot. ZeroJeden, V 2004 Zamek w Chocianowie - Okno parteru w elewacji południowej, fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Chocianowie - Okno piętra w elewacji południowej, fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Chocianowie - Dekoracje okienne w elewacji zachodniej, fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Chocianowie - Plan pałacu według K.Kalinowskiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=936&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(936);return false;'>źródło</a>]
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.