Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankChełmno - English versionChełmno - Česká verzeChełmno - Deutsch

Zamek w Chełmnie

 (Chełmno • Culm) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Chełmno • Culm:    Stare Chełmno · Chełm · Chełmce ·


cLokalizacja zamku na mapie Polskihełmno zostało lokowane w 1233 roku przez wielkiego mistrza Hermana von Salza, prawdopodobnie w tym też okresie wzniesiono zakonną warownię w zachodnim narożniku miasta.
Nie jest znana forma i wielkość tej warowni, z której do dziś zachowała się jedynie wieża. Zamek przebudowywany był kilkukrotnie, pierwszy raz w połowie XIV wieku, podniesiono wówczas również mury miejskie, a zamkowa wieża została włączona w klasztor Cysterek. W 1601 roku w zamkowej wieży został urządzony kapitularz.
Zabudowania 
Zamek w Chełmnie
Chełmno na sztychu Christopha Joannesa Hartknocha z XVII wieku
zamkowe zostały w XVIII wieku rozebrane. Jedyną pozostałością jest wspomniana wieża zwana Wieżą Mściwoja. Na elewacji zachowała się tablica nagrobna wojewody chełmińskiego Melchiora Wejchera, wmurowana tam wtórnie.
Zamek w Chełmnie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Chełmnie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Chełmnie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Chełmnie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Chełmnie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Chełmnie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Chełmnie - Klasztor i wieża Mestwina w Chełmnie na zdjęciu z 1936 roku Zamek w Chełmnie - Plan Chełmna z zabudowaniami klasztornymi w północno-zachodnim narożniku Zamek w Chełmnie - Panorama Chełmna z klasztorem z prawej strony w latach 1738-1745 według rysunku Georga Friedricha Steinera Zamek w Chełmnie - Chełmno na sztychu Christopha Joannesa Hartknocha z XVII wieku
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.