Polskie zamki
Aktualizacja 2019-09-16
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKrosno Odrzańskie - esk verze

Zamek w Krośnie Odrzańskim

 (Krosno Odrzańskie • Crossen an der Oder) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Krosno Odrzańskie • Crossen an der Oder:    Köben an der Oder (48%) Beuthen an der Oder (44%)


wLokalizacja zamku na mapie Polski miejscu opuszczonego grodu drewniano-ziemnego nad Odrą w XIII wieku śląscy Piastowie wznieśli murowany zamek. Możliwe, że fundatorem był książę wrocławski Henryk Brodaty, do którego należały te tereny do śmierci w 1238 roku. W 1249 roku utworzone zostało księstwo głogowskie, w którego granicach znalazło się również Krosno. Pierwszym księciem głogowskim był Konrad I, który także mógł być inicjatorem wzniesienia zamku.
Na obecnym etapie badań nie jest znane rozplanowanie zamku XIII-wiecznego. Było to prawdopodobnie założenie regularne z jednym budynkiem mieszkalnym, którego gotyckie mury zachowały się w obecnym skrzydle północnym. W latach 1294-1319 Krosno należało do Brandenburgii, później zostało przekazane z powrotem książętom głogowskim w zamian za ziemie w rejonie Sulechowa 
Zamek w Krośnie Odrzańskim
fot. ZeroJeden, IV 2002
i Świebodzina.
Za czasów książąt głogowskich Henryka IV i Przemysła rozbudowano zamek w pierwszej połowie XIV wieku. Wzniesiono wtedy skrzydło bramne z niewielką wieżą z klatką schodową.
Po śmierci Przemysła księstwo głogowskie, a wraz z nim Krosno, zostało wcielone do Czech. Drugie skrzydło mieszkalne - południowe - powstało prawdopodobnie podczas przebudowy XV-wiecznej. W początkach XVI wieku zamek ponownie przebudowano nadając mu pierwsze cechy renesansowe. Przekształcono skrzydło bramne, a południowe otrzymało krużganki.
W latach 1579-1590 wzniesiono skrzydło wschodnie dobudowane po zewnętrznej stronie muru obwodowego oraz ponownie przekształcono skrzydło bramne. W 1634 roku zamek uległ pożarowi, ale został szybko odbudowany. Po rozbiorach Polski Krosno znalazło się w granicach Prus, których władze zaadaptowały zamek na koszary wojskowe. Tę funkcję zabudowania pełniły jeszcze do drugiej wojny światowej. W 1945 roku został zniszczony, a odbudowa z lat 1964-1966 odrestaurowała tylko część zabudowań. Obecnie użytkowane jest tylko skrzydło bramne, w którym mieści się klub.
Pokaż na mapieZamek w Krośnie Odrzańskim - Teren zamkowy od północy, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Krośnie Odrzańskim - Budynek bramny na zdjęciu z 1931 roku Zamek w Krośnie Odrzańskim - Krużganki dziedzińca na zdjęciu z 1931 roku Zamek w Krośnie Odrzańskim - Portal od strony dziedzińca w 1938 roku Zamek w Krośnie Odrzańskim - Budynek bramny zamku na zdjęciu z 1921 roku, 'Die Kunstdenkmaler der Provinz Brandenburg Kreis Crossen' Zamek w Krośnie Odrzańskim - Zamek na zdjęciu z 1921 roku, 'Die Kunstdenkmaler der Provinz Brandenburg Kreis Crossen' Zamek w Krośnie Odrzańskim - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Krośnie Odrzańskim - Widok z narożnika północno-zachodniego, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Krośnie Odrzańskim - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Krośnie Odrzańskim - fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Krośnie Odrzańskim - fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Krośnie Odrzańskim - fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Krośnie Odrzańskim - fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Krośnie Odrzańskim - Wejście do zamku na zdjęciu z 1938 roku Zamek w Krośnie Odrzańskim - Plan Krosna i zamku z 1921 roku, 'Die Kunstdenkmaler der Provinz Brandenburg Kreis Crossen' Zamek w Krośnie Odrzańskim - Plan Krosna i zamku z 1921 roku, 'Die Kunstdenkmaler der Provinz Brandenburg Kreis Crossen' Zamek w Krośnie Odrzańskim - Plan zamku w 1921 roku, 'Die Kunstdenkmaler der Provinz Brandenburg Kreis Crossen' Zamek w Krośnie Odrzańskim - Południowe skrzydło zamku w 1921 roku, 'Die Kunstdenkmaler der Provinz Brandenburg Kreis Crossen' Zamek w Krośnie Odrzańskim - Plan zamku na poziomie piwnic według Dominika Nowakowskiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=1033&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(1033);return false;'>źródło</a>] Zamek w Krośnie Odrzańskim - Plan zamku na poziomie parteru według Dominika Nowakowskiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=1033&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(1033);return false;'>źródło</a>] Zamek w Krośnie Odrzańskim - Panorama Krosna Odrzańskiego i zamku na sztychu Daniela Petzolda z 1711 roku, 'Die Kunstdenkmaler der Provinz Brandenburg Kreis Crossen', 1921 Zamek w Krośnie Odrzańskim - Panorama Krosna Odrzańskiego u schyłku XVI wieku, miedzioryt z dzieła Georga Brauna i Franza Hogenberga 'Civitates orbis terrarum' tworzonego w 2 połowie XVI wieku
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.