Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankChobienia - English versionChobienia - esk verze

Zamek w Chobieni

 (Chobienia • Köben an der Oder) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Chobienia • Köben an der Oder:    Crossen an der Oder (48%) Beuthen an der Oder (48%)


wLokalizacja zamku na mapie Polski końcu XII wieku istniał w Chobieni gród, który wzmiankowany jest w 1209 i 1238 roku. Prawdopodobnie w XIV wieku wzniesiono w miejscu obecnego zamku pierwsze murowane obronne założenie rodu rycerskiego. Wzniesiony był na planie regularnym i otoczony fosą.
W XVI wieku prawdopodobnie warownię zburzono i w 1583 roku na jej miejscu zbudowano obecny renesansowy zamek. Czteroskrzydłowe założenie na planie prostokąta posiada trzy narożne baszty i wieżę bramna w skrzydle zachodnim.
Później dwukrotnie jeszcze przebudowywano rezydencję w XVIII wieku i w roku 1905. Podczas drugiej wojny światowej został uszkodzony a wnętrza zdewastowano.
Zamek posiada skrzydła jedno- i dwutraktowe, dwukondygnacjowe z zachowanymi salami sklepionymi kolebką z lunetami na parterze. Na elewacjach renesansowe kamienne obramienia okien oraz renesansowe i barokowe portale. We wnętrzu malowany strop z 1583 roku oraz fragmenty roślinnej dekoracji stiukowej.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.