Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankCieszyn - esk verzeCieszyn - Deutsch

Zamek w Cieszynie

 (Cieszyn • Teschen • Te?in) 

Galeria
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Cieszyn • Te?in • Teschen:    Cieszków (63%)


rLokalizacja zamku na mapie Polskiuiny zamku na Górze Zamkowej nad Olzą. Pierwotny zamek zapewne drewniany, wzmiankowany w 1245 i 1246 r. w testamencie księcia Mieszka Opolskiego. Murowany, wzniesiony przypuszczalnie w I połowie XIV w. przez księcia Kazimierza I, rozbudowany za Przemysła I (1358-1409). Miał cztery wieże i otoczony był murami z basztami, których pozostałości zachowały się w pałacyku myśliwskim i sztucznych ruinach z XIX w. W XV w. istniał zamek dolny i górny, mieszczące w 1422-1424 r. dwa dwory książęce: w części południowej Bolka, w północnej - Przemysła.
Niszczony pożarami w latach 1484, 1520, 1528, 1552, 1570 i 1603. W czasie wojny trzydziestoletniej kilkakrotnie zajmowany przez wojska szwedzkie później austriackie. Prawie całkowicie zniszczony w II połowie XVII w. W 1839 r. ostatecznie rozebrane mury zamku i umocnienia obronne.
Zachowała się wieża, rotunda oraz resztki murów przyziemia, oraz resztki narożnej, okrągłej baszty w dolnych partiach sztucznych ruin. Wieża Piastowska usytuowana jest na szczycie wzgórza, w jego północno-zachodniej części. Gotycka, w partiach dolnych z I połowy XIV w., nadbudowana w XV w. Restaurowana w XIX i XX w. Wzniesiona z kamienia łamanego z użyciem ciosu na narożnikach i w obramieniach okiennych, w górnych partiach z cegły o układzie polskim; blankowanie uzupełnione nowszą cegłą. Na rzucie kwadratu, z szerszym cokołem u podstawy 
Zamek w Cieszynie
Rotunda i Wieża Piastowska, fot. ZeroJeden, XI 2003
oraz uskokiem w połowie wysokości murów. Podpiwniczona, rozległe piwnice obejmują przyległy teren. Pięciokondygnacjowa. Okna kwadratowe, prostokątne i zamknięte ostrołukowo i półkoliście. W górnej partii ścian ganek wsparty na kroksztynach, z machikułami i blankowaniem. Na narożnikach tarcze herbowe gotyckie, z końca XIV w., kamienne, z orłami piastowskimi wydobytymi płytkim reliefem, silnie zniszczone.
Informacja dla niezorientowanych: dojeżdżając do przejścia granicznego w stronę Czech należy zaraz przed granicą skręcić w prawo na wzgórze.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.