Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Zb±szyniu

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwszym założeniem obronnym nad Jeziorem Zb±szyńskim był gród wzniesiony w XIII wieku. W 1251 roku został on zdobyty przez łupieżców. Dopiero w latach 1560-1577 Abraham Zb±ski wzniósł tu murowany zamek, jednak o zamku tym niewiele wiadomo ponieważ nie zachowały się żadne opisy lustracyjne ani ilustracje, a już w 1613 roku Abraham Ci¶wicki przebudował istniej±cy zamek na bastionow± fortecę. Z dawnych zabudowań pozostała tylko trzykondygnacjowa wieża bramna oraz wł±czone w póĽniejsze zabudowania nikłe fragmenty murów.
Nowe założenie przedstawiało zapewne typ zamku palazzo in fortezza. Zajmowało powierzchnię 8000 metrów kwadratowych i miało plan prostok±ta otoczonego wałami. Na narożach wałów znajdowały się cztery bastiony. Przed wież± bramn± usypano rawelin, a fosy zasilono wod± z Obry. Jedyny budynek mieszkalny znajdował się w ¶rodku warownego założenia.
Zamek został rozebrany przez Niemców na pocz±tku XX wieku w okresie zaborów.
Zamek w Zb±szyniu - Drzeworyt według rysunku T.Żychlińskiego, Tygodnik Illustrowany 1863 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Zb±szyniu - Drzeworyt według rysunku T.Żychlińskiego, Tygodnik Illustrowany 1863 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Zb±szyniu - Zamek na litografii Edwarda Raczyńskiego, Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieĽnieńskiego, 1843 Zamek w Zb±szyniu - Wieża bramna na zdjęciu z lat 1920-1935 Zamek w Zb±szyniu - Widok wieży zamkowej od wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Zb±szyniu - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Zb±szyniu - Widok od południa, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Zb±szyniu - Wieża bramna na zdjęciu z lat 1920-1935
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.