Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankZakroczym - Česká verze

Zamek w Zakroczymiu

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


kLokalizacja zamku na mapie Polskisiążęcy zamek mieścił się w południowo-wschodniej części obecnego miasta, na brzegu skarpy wiślanej. Już w XI-XII wieku istniała tu duża kasztelania, a po lokacji miasta w 1422 roku wzniesiono w jej miejscu murowany zamek. Jego późniejsze dzieje nie są znane.
Po zniszczeniu zachowały się jedynie piwnice budynku mieszkalnego i prawdopodobnie fundamenty pozostałej części założenia. Na tych piwnicach w XIX wieku wzniesiony został nowy budynek mieszkalny, który podczas drugiej wojny światowej został zniszczony. Obecnie w tym samym miejscu prywatny właściciel wzniósł mniejszy dom z przeznaczeniem na kawiarnię lub klub. Zainteresowanych historią chętnie odprowadził po zachowanych zamkowych piwnicach oraz terenie posesji.
Zamek w Zakroczymiu - Pozostałości zamku na sztychu Erika Dahlbergha z dzieła Samuela Pufendorfa 'De rebus a Carolo Gustavo gestis', 1656 rok Zamek w Zakroczymiu - Piwnice zamkowe pod nowymi zabudowaniami, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Zakroczymiu - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2020 Zamek w Zakroczymiu - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2020 Zamek w Zakroczymiu - Piwnice zamkowe pod nowymi zabudowaniami, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Zakroczymiu - Piwnice zamkowe pod nowymi zabudowaniami, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Zakroczymiu - Widok od północnego-wschodu na budynek postawiony na fundamentach zamkowych, fot. ZeroJeden, II 2007 Zamek w Zakroczymiu - fot. ZeroJeden, II 2007 Zamek w Zakroczymiu - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, VII 2012 Zamek w Zakroczymiu - Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, VII 2012
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.