Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

 (Wytrzyszczka • Tropsztyn) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


rLokalizacja zamku na mapie Polskiuiny rycerskiego zamku Tropsztyn z XIV wieku. Został wzniesiony na wzgórzu na lewym brzegu Dunajca w XIV wieku przez Gierałtów-Ośmiorogów. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1390 roku, kiedy był własnością rycerzy z rodu Chebdów herbu Starykoń. W ich rękach pozostawał do 1535 roku kiedy to został sprzedany Piotrowi Kmicie, był wówczas niezamieszkany. W 1581 roku należał do Łyczków a w XVIII wieku do Zborowskich. Zachowały się fragmenty murów obwodowych oraz ruiny czworobocznej wieży. W 1997 roku wieża była odbudowywana w trakcie prowadzonych badań archeologicznych.
W ostatnich latach XX wieku zamek dostał się w ręce prywatne i obecnie prace nad odbudowaniem go docierają do końca. Mury zamkowe już są udostępnione do zwiedzania, ale na wykończenie wnętrz trzeba poczekać do przyszłego roku.
Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Plan zamku według Waldemara Niewaldy Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Plan zamku Tropsztyn autorstwa Szczęsnego Morawskiego, 1863 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Rekonstrukcja według Jana Salma, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Rozwaliny zamku w Zawrociu w obwodzie Bocheńskim, od południa, litografia Macieja Bohusza Stęczyńskiego z 1846 roku Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Rekonstrukcja zamku Tropsztyn autorstwa Szczęsnego Morawskiego, 1863 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Ruiny Tropsztyna na rysunku Napoleona Ordy z 1880 roku Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - fot. ZeroJeden, VI 2006 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - fot. ZeroJeden, X 2004 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - fot. ZeroJeden, X 2004 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - fot. Witek Głowacki, VII 2000 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - fot. Witek Głowacki, VII 2000 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Ganek w zachodnim murze obwodowym, fot. Witek Głowacki, VII 2000 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Widok od północy, fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IV 2021 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IV 2021 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - fot. ZeroJeden, VI 2006 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, X 2013

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.