Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankWojnowice - Česká verze

Zamek w Wojnowicach

 (Wojnowice • Wohnwitz) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


wLokalizacja zamku na mapie Polskiojnowice wymieniane są w źródłach od XIII wieku, w XV wieku istniało tu obronne założenie mieszczańskich rodzin z Wrocławia. Na początku XVI wieku majątek znalazł się w rękach rodziny Schebitzów i niedługo potem w 1513 roku Mikołaj Schebitz wzniósł północne skrzydło zamkowe. Po 1530 roku istniało tu już czteroskrzydłowe założenie. Zbudowany z cegły zamek ma plan zbliżony do kwadratu o bokach 22x24 metry, wjazd umieszczony był w skrzydle północnym a całość otaczała bezpośrednio przy murach umieszczona fosa, przez którą przerzucono zwodzony most. Na dziedzińcu umieszczona została studnia.
W 1537 roku dobra wojnowickie przeszły na własność Bonerów, którzy władali nimi do 1576 roku. W roku 1560 Jakub Boner podczas przebudowy nadał zamkowi charakter renesansowy. Budowla zyskała wówczas wykonane z 
Zamek w Wojnowicach
fot. ZeroJeden, X 2005
piaskowca obramienia okienne i portal bramy wjazdowej, dachy zwieńczono schodkowymi szczytami, a na dziedzińcu postawiono arkady. Przy bramie wznosi się smukła kwadratowa wieża. W tej formie zamek dotrwał do czasów obecnych, przebudowy dokonywane w XVIII i XIX wieku nie zmieniły już jego wyglądu. W wyniku przebudowy z XIX wieku zwodzony most zastąpiono murowanym arkadowym.
W czasie drugiej wojny światowej zamek został uszkodzony. Potem został przeznaczony na siedzibę Stowarzyszenia Historyków Sztuki, które w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku odremontowało go.
Zamek w Wojnowicach - Plan zamku według J. Pilcha, zaczerpnięte z: Mirosław Przyłęcki 'Budowle i zespoły obronne na Śląsku' Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Warszawa 1998 Zamek w Wojnowicach - Plan zamku według Mariana Kutznera 'Późnogotycka rezydencja patrycjuszowska w Wojnowicach' Zamek w Wojnowicach - Staloryt Hubera według rysunku R.Dreschera, około 1885 Zamek w Wojnowicach - Widok od północnego-zachodu, fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Wojnowicach - Zamek na zdjęciu z okresu międzywojennego Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - Zachodnia i południowa elewacja, fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - Detale okienne, fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - Zamek na zdjęciu z okresu międzywojennego Zamek w Wojnowicach - Pozostałość wykusza w południowej ścianie zamku, fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - Robert Weber, Schlesische Schlosser, 1909 Zamek w Wojnowicach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Wojnowicach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Wojnowicach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Wojnowicach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek w Wojnowicach - Wejście do zamku na zdjęciu z okresu międzywojennego Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Wojnowicach - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Wojnowicach - Widok od północy, fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Wojnowicach - Mury zamkowe na zdjęciu z okresu międzywojennego

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.