Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankWenecja - Česká verze

Zamek w Wenecji

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


nLokalizacja zamku na mapie Polskia przesmyku między Jeziorem Biskupińskim i Weneckim przed 1383 roku Mikołaj Nałęcz z Chomiąży wzniósł zamek na planie kwadratu o boku 33,5 metra z wieżą w północno-wschodnim narożniku oraz budynkiem mieszkalnym wzdłuż zachodniego muru. Wjazd przez umocnione wysunięte przed lico murów przedbramie prowadził w południowej kurtynie murów. Mikołaj Nałęcz zwany Diabłem Weneckim mając oparcie we wzniesionej twierdzy stał się groźnym awanturnikiem wyzyskującym okoliczną ludność.
Zamek został uszkodzony w 1395 roku podczas oblężenia przez Grzymalitów. Po śmierci Mikołaja w 1400 roku przeszedł na własność jego zięcia z rodziny Pomianów z Warzymowa. Między 1411 a 1420 rokiem miał miejsce na zamku pożar, po którym Mikołaj Pomian sprzedał majątek arcybiskupowi gnieźnieńskiemu Mikołajowi Trąbie. Przed 1436 
Zamek w Wenecji
fot. JAPCOK, X 2002
rokiem Mikołaj Trąba lub jego następcy powiększyli założenie otaczając je drugim obwodem murów wysuniętym przed pierwotny o około 5 metrów. Na narożnikach drugiego muru znalazły się małe basteje przystosowane do prowadzenia ognia artyleryjskiego. Również podczas tej przebudowy budynek mieszkalny powiększony został o kaplicę. Możliwe, że przystosowano zamek także do więzienia w nim księży narażających się władzy kościelnej.
W końcu XV wieku arcybiskup Jakub z Sienna w związku z reformą biskupiego klucza żnińskiego wydał polecenie zburzenia zamku weneckiego. Materiał z rozbiórki prowadzonej w latach 1479-1480 posłużył jako budulec nowej rezydencji arcybiskupów w Żninie.
Przez wieki nic się nie zmieniało na lepsze, upływ czasu niwelował nikłe pozostałości murów. Pośród zwalisk gruzu stała jeszcze zachowana do kilkumetrowej wysokości kwadratowa wieża z narożnika północno-wschodniego. Dopiero od 1968 roku przykryte ziemią relikty twierdzy rozpoczął badać Czesław Sikorski, badania powiązane były z pracami odsłaniającymi i zabezpieczającymi resztki murów jako trwałą ruinę.
Zamek w Wenecji - Plan zamku według Czesława Sikorskiego 'Zamek w pałuckiej Wenecji' Zamek w Wenecji - Zamek wenecki według ryciny z 1843 roku, Edward Raczyński, Wspomnienia Wielkopolski Zamek w Wenecji - Rekonstrukcja według Jana Salma, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Wenecji - Ruiny zamku na litografii Napoleona Ordy, 'Album Widoków', Seria 5, 1880 Zamek w Wenecji - fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Wenecji - Ruiny zamku w Wenecji na zdjęciu z okresu międzywojennego Zamek w Wenecji - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Wenecji - fot. JAPCOK, X 2002 Zamek w Wenecji - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Wenecji - fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Wenecji - fot. ZeroJeden, VII 2009 Zamek w Wenecji - fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Wenecji - Przyziemie bramy wjazdowej, fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Wenecji - fot. JAPCOK, X 2002 Zamek w Wenecji - Umocnienia bramy wjazdowej, fot. JAPCOK, X 2002 Zamek w Wenecji - Muzeum Kolejki Wąskotorowej z murów zamku, fot. JAPCOK, X 2002 Zamek w Wenecji - fot. ZeroJeden, X 2002

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.