Polskie zamki
Aktualizacja 2024-06-21
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Świnoujściu

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


wLokalizacja zamku na mapie Polski IX wieku przy ujściu Świny istniał gród Wolinian. W 1173 roku wzniesiono pierwsze silniejsze umocnienia - gród prawdopodobnie na Białej Górze Piaskowej. Zniszczony on został przez Duńczyków niedługo potem.
W 1181 roku z inicjatywy Bogusława I wzniesiono gród z elementami murowanymi, z następnego roku pochodzi dokument, który książę opisał jako wydany "w swoim zamku Świny". To umocnienie również nie wytrwało długo, podczas jednego z kilkudziesięciu najazdów duńskich z tamtego okresu gród-zamek został zniszczony, a kamienne fundamenty rozebrano i wrzucono do morza. Książę Bogusław musiał przyjąć zwierzchność duńską.
W ciągu XII wieku nie ma wzmianek o istnieniu bądź budowie umocnień. Dopiero na przełomie XIII i XIV wieku mowa jest o komorze celnej, z czasem przebudowanej na niewielki zamek. Mieściła się ona w rejonie ulic Lutyckiej i Karsiborskiej.
Więcej wzmianek o dziejach zamku nie ma, prawdopodobnie przestał istnieć w ciągu XIV wieku, bo o ile wcześniej występowało tu "castrum" o tyle na początku XV wieku mówi się już tylko o wsi nad Świną.
Od 1628 roku powstają w tym rejonie już nowożytne forty po obu stronach rzeki.Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.