Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Sulechowie

 (Sulechów • Züllichau) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


oLokalizacja zamku na mapie Polskisada w miejscu obecnego Sulechowa powstała już w połowie XIII wieku przy szlaku handlowym z Poznania na Łużyce. Zamek powstał na miejscu wcześniejszych umocnień prawdopodobnie w początkach XIV wieku z inicjatywy Henryka III Głogowskiego. Wywodzący się z Piastów śląskich książę był ostatnim z tej linii, który starał się o koronę polską, jednak zmarł w 1309 roku nie doczekawszy się spełnienia swoich ambicji, a królem został Władysław Łokietek. Jednak Henryk III pozostawił po sobie znacznie wzmocnione miasta, z których jednym był właśnie Sulechów i sulechowski zamek.
Z XIV wieku pochodzi wieża zamkowa oraz piwnice pod zachodnim skrzydłem. W XVI wieku miała miejsce rozbudowa założenia, powstał wtedy między innymi obecnie istniejący budynek dobudowany do wieży. Niedługo potem znalazł się w rękach margrabiów brandenburskich, którzy w XVIII wieku przeprowadzili kolejną rozbudowę. Obecny wygląd zabudowań zamkowych pochodzi właśnie z tego okresu. W XIX wieku rozebrano skrzydła wschodnie i północne, a w postawionych potem na ich miejscu nowych budynkach umieszczono w latach 1978-1982 instytucje kulturalne.
Zamek w Sulechowie - Plan zachowanej części zamku na poziomie piwnic według Dominika Nowakowskiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=1033&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(1033);return false;'>źródło</a>] Zamek w Sulechowie - Plan zachowanej części zamku na poziomie parteru według Dominika Nowakowskiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=1033&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(1033);return false;'>źródło</a>] Zamek w Sulechowie - Mury miejskie w bezpośrednim sąsiedztwie zamku i wieża zamkowa, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Sulechowie - Zamek w Sulechowie na zdjęciu z lat 1905-25 Zamek w Sulechowie - Zamek w Sulechowie na zdjęciu z 1908 roku Zamek w Sulechowie - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Sulechowie - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Sulechowie - Zamek w Sulechowie na widokówce z 1906 roku Zamek w Sulechowie - Zamek w Sulechowie na widokówce z 1927 roku Zamek w Sulechowie - Zamek w Sulechowie na widokówce z początków XX wieku Zamek w Sulechowie - Zamek w Sulechowie na widokówce z początków XX wieku
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.