Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankStara Kamienica - English versionStara Kamienica - Česká verze

Zamek w Starej Kamienicy

 (Stara Kamienica • Alt Kemnitz • Alt Kämnitz) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Stara Kamienica • Alt Kämnitz • Alt Kemnitz:    Alt Lomnitz · Stara Kraśnica ·


gLokalizacja zamku na mapie Polskiród w Starej Kamienicy istniał już prawdopodobnie w X-XI wieku, natomiast pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1242 roku. W pierwszej połowie XIII wieku został wzniesiony przez rodzinę Scoffów dla Henryka Pobożnego. Wspomniany dokument z 1242 roku mówi o przekazaniu zamku przez Bolesława Rogatkę rycerzowi Sciboto Scoff, od którego wywodzi się rodzina Schaffgotschów. Wzmianka pochodzi z falsyfikatu, co jednak nie wpływa na wiarygodność samego faktu przekazania zamku. Przed przekazaniem zamek został wyremontowany i rozbudowany.
Kolejnej rozbudowy dokonali właściciele w XIV wieku, jednak niedługo potem zamek został zniszczony podczas wojen husyckich.
Po 1560 roku Schaffgotschowie przebudowali średniowieczny zamek w renesansową rezydencję. Kiedy właścicielem Starej Kamienicy był Hans Ulrich von Schaffgotsch pożar z 20 sierpnia 1616 roku strawił całe założenie, jednak zamek został szybko odbudowany przez Johanna Ulricha Schaffgotscha.
Zamek znacznie ucierpiał podczas wojen szwedzkich. Najpierw stał się kwaterą wojsk szwedzkiego generała Stahlhausa w 1640 roku, potem odbiły go wojska niemieckie. W 1641 roku cesarz niemiecki Ferdynand III ściął niesłusznie podejrzanego o zdradę Johanna Ulricha, a skonfiskowaną Schaffgotschom Starą Kamienicę sprzedał węgierskiemu hrabiemu Mikołajowi.
W 1680 roku dobra kamienickie kupił hrabia Zierotin z Moraw. Kolejnych zniszczeń 
Zamek w Starej Kamienicy
fot. ZeroJeden, IX 2002
doznała budowla podczas powodzi z 14 lipca 1702 roku. Zamek nadal był zamieszkały, ostatnim jego użytkownikiem był kupiec z Jeleniej Góry Schmidt, który zmarł w 1757 roku. W następnym roku wybuchł w Starej Kamienicy pożar, który strawił również zabudowania zamkowe. Od tej pory nieużytkowany zamek popadł w całkowita ruinę.
Do dziś zachowały się mury czworobocznej wieży, zasypane piwnice, oraz XVI- i XVII-wieczne zabudowania gospodarcze na terenie byłego PGR.
Zamek w Starej Kamienicy - Plan ruin zamku według J.Sawińskiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=936&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(936);return false;'>źródło</a>] Zamek w Starej Kamienicy - Rysunek E.Poilata z lat 20. XX wieku, V.Schaetzke - Schlesische Burgen und Schlösser Zamek w Starej Kamienicy - fot. ZeroJeden, IX 2002 Zamek w Starej Kamienicy - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, III 2022 Zamek w Starej Kamienicy - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, III 2022 Zamek w Starej Kamienicy - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, III 2022 Zamek w Starej Kamienicy - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, III 2022 Zamek w Starej Kamienicy - fot. ZeroJeden, IX 2002 Zamek w Starej Kamienicy - Wieża bramna od strony dziedzińca, fot. ZeroJeden, IX 2002 Zamek w Starej Kamienicy - fot. ZeroJeden, IX 2002 Zamek w Starej Kamienicy - Ruiny wieży na zdjęciu Viktora Schaetzke z dwudziestolecia międzywojennego Zamek w Starej Kamienicy - fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Starej Kamienicy - fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Starej Kamienicy - fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Starej Kamienicy - Widok od wschodu, fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Starej Kamienicy - fot. ZeroJeden, V 2005

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.