Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankPielaszkowice - Česká verze

Zamek w Pielaszkowicach

 (Pielaszkowice • Pläswitz) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskirawdopodobnie w XVI wieku wzniesiono tu murowane renesansowe założenie obronne. W XVIII wieku na jego miejscu, być może z wykorzystaniem jego fundamentów i murów, powstał barokowy pałac.
Pałac był rezydencją rodu von Nostitzów. Dwupiętrowe założenie z wieżą wzniesione zostało na planie podkowy, z dwoma niższymi skrzydłami bocznymi. Zachowała się narożna basteja w skrzydle południowym, a całość otacza fosa i stawy. Środkowe skrzydło frontowe pochodzi z XIX wieku, kiedy pałac został przebudowany.
Zniszczony podczas działań wojennych 
Zamek w Pielaszkowicach
Basteja w południowym narożniku, fot. ZeroJeden, X 2005
w 1945 roku, nie został jużodbudowany. Od północy zachował się duży park krajobrazowy.
zachował również narożną basteję w skrzydle południowym z kluczowymi strzelnicami
Zamek w Pielaszkowicach - Basteja w południowym narożniku, fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Pielaszkowicach - Fosa zachowana w południowej części założenia, fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Pielaszkowicach - Wjazd na teren dworski od strony fosy, fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Pielaszkowicach - Zamek w Pielaszkowicach na zdjęciu z 1913 roku Zamek w Pielaszkowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Pielaszkowicach - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, V 2004 Zamek w Pielaszkowicach - fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Pielaszkowicach - fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Pielaszkowicach - Widok od południowego-zachodu, fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Pielaszkowicach - fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Pielaszkowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Pielaszkowicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek w Pielaszkowicach - Litografia H.Litzmanna z połowy XIX wieku z teki Alberta Dunckera
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.