Polskie zamki
Aktualizacja 2024-05-25
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Odolanowie

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Odolanowie został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1302 roku - w dokumencie mowa o zdobyciu zamku przez książąt opolskich w 1301 roku. W 1372 roku dostał się w posiadanie Bartosza Wezenborga, potem odebrał go Władysław Jagiełło i stworzył z niego siedzibę dla starostów.
Na przełomie XIV i XV wieku zamek został rozbudowany, prawdopodobnie przez dostawienie kolejnego skrzydła lub skrzydeł. Nie wiadomo jak wyglądał przed tą przebudową. Po niej prawdopodobnie miał plan prostokąta o bokach około 30x35 metrów z przyporami na narożach i przy skrzydłach wschodnim i północnym. Na pewno otoczony był fosą.
W XVII wieku ucierpiał podczas potopu szwedzkiego, ale został odbudowany choć zapewne już nie w całości. Na pewno istniały dwa trójkondygnacyjne skrzydła.
Zamek znajdował 
Zamek w Odolanowie
Widok na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, XII 2021
się między obecnym placem Kościuszki a ulicą Zamkową, w miejscu gdzie znajduje się szkoła. W murach tego budynku prawdopodobnie zachowały się pozostałości murów zamkowych.
Zamek w Odolanowie - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Odolanowie - fot. JAPCOK, III 2002 Zamek w Odolanowie - Widok na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, XII 2021 Zamek w Odolanowie - Widok na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, XII 2021 Zamek w Odolanowie - Widok na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, XII 2021
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.