Polskie zamki
Aktualizacja 2024-06-15
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Nowym Jasieńcu

 (Nowy Jasiniec • Jaschinnitz • Jaschnitz) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


nLokalizacja zamku na mapie Polskiad Jeziorem Zamkowym pozostały już tylko ruiny dawnego zamku. Wznoszą się tutaj mury zachowane do pierwotnej wysokości około 15 metrów. Był to zapewne zamek książąt pomorskich. Na jego miejscu zbudowali tutaj Krzyżacy prawdopodobnie w XIV wieku w stylu gotyckim nowy zamek. Wzniesiony na planie prostokąta składał się z zamku właściwego i przedzamcza z wieżą bramną. W okresie wojen polsko-krzyżackich często zmieniał przynależność przechodząc z rąk do rąk. W latach 1466-1772 był siedzibą starostów niegrodowych. Przebudowany w stylu renesansowym w XVI w. Ulegał ruinie od drugiej połowy XIX wieku. Po pierwszej wojnie światowej zamek został przekształcony w kościół protestancki, potem został strawiony przez pożar. Oprócz murów są tutaj jeszcze resztki piwnic, w których zachowane są sklepienia kolebkowe.
Na środku jeziora jest płytsze miejsce z dużą ilością głazów. Kiedyś była to wyspa, na której mieściła się prawdopodobnie strażnica. Z zamku natomiast istniało podobno przejście podziemnymi tunelami do zamku w Świeciu oraz istniał tunel biegnący w stronę owej strażnicy na wyspie.
Niedawno zamek został wykupiony przez prywatnego właściciela tak więc może zostaną w nim podjęte jakieś prace w celu udostępnienia zwiedzającym.
Aby dotrzeć do zamku należy, jadąc od strony Koronowa, skręcić w prawo w polną drogę przed znakiem końca miejscowości. Po kilkuset 
Zamek w Nowym Jasieńcu
Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920
metrach po lewej stronie znajduje się znak prowadzący do ruin.
Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Nowym Jasieńcu - Zamek w Nowym Jasieńcu na zdjęciu z lat 1930-55 Zamek w Nowym Jasieńcu - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Nowym Jasieńcu - Wschodni narożnik, fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Nowym Jasieńcu - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Nowym Jasieńcu - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Nowym Jasieńcu - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Nowym Jasieńcu - Brama wejściowa prowadząca na zamek od zachodu, fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Nowym Jasieńcu - Wnętrze budynku zamkowego na poziomie piwnic i parteru, fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Nowym Jasieńcu - fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Nowym Jasieńcu - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Nowym Jasieńcu - Plan zamku według Conrada Steinbrechta  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=211&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(211);return false;'>źródło</a>] Zamek w Nowym Jasieńcu - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Nowym Jasieńcu - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Nowym Jasieńcu - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Nowym Jasieńcu - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Nowym Jasieńcu - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Nowym Jasieńcu - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.