Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankNowe Miasto Lubawskie - Česká verzeNowe Miasto Lubawskie - Deutsch

Zamek w Nowym Mieście Lubawskim

 (Nowe Miasto Lubawskie • Juleborg • Neumark) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Nowe Miasto Lubawskie • Juleborg • Neumark:    Neumarkt · Nowe ·


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Nowym Mieście Lubawskim wzniesiony został przy brodzie nad Drwęcą w 1320 roku. Był otoczony fosą, co widać na przekazie ikonograficznym z XVII wieku. W 1325 roku podzamkowa osada otrzymała prawa miejskie. Dokładnej lokalizacji zamku dotychczas nie ustalono, prawdopodobnie znajdował się w narożniku wschodnim (przy wzniesionym w 1330 roku kościele), albo w południowo-wschodnim, za tą lokalizacją opowiada się Leszek Kajzer.
W zamku do 1343 roku miał siedzibę wójt krzyżacki, który później przeniósł się do Bratiana. Zdegradowany zamek w XV wieku przebudowano na młyn wodny.
W 1455 roku mieszczanie opowiedzieli się za Zakonem, w związku z czym zamkowa załoga krzyżacka mogła zająć się oblężeniem przejętego przez Związek Pruski zamku w Lubawie. Po II pokoju toruńskim Nowe Miasto znalazło 
Zamek w Nowym Mieście Lubawskim
Lokalizacja zamku względem miasta
się w granicach Królestwa Polskiego. W 1621 roku zamek pełnił funkcję więzienia.
W 1625 roku w mieście kwaterowały wojska Andrzeja Lisowskiego, żołnierze splądrowali i zniszczyli miasto, przy czym musiał ucierpieć wtedy także zamek. Koniec jego istnienia przypada na wojny ze Szwedami. Miasto długo się broniło, a po jego zdobyciu Szwedzi zamek zniszczyli.
Po I rozbiorze Polski miasto przeszło pod panowanie Prus, a w latach 1807-1815 znalazło się na krótko w granicach Księstwa Warszawskiego.
Zamek w Nowym Mieście Lubawskim - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Nowym Mieście Lubawskim - fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Nowym Mieście Lubawskim - Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, VIII 2013 Zamek w Nowym Mieście Lubawskim - Widok z lotu ptaka od zachodu, fot. ZeroJeden, VIII 2013 Zamek w Nowym Mieście Lubawskim - Lokalizacja zamku względem miasta Zamek w Nowym Mieście Lubawskim - Plan miasta na sztychu Erika Dahlbergha z dzieła Samuela Pufendorfa 'De rebus a Carolo Gustavo gestis', 1656 rok

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.