Polskie zamki
Aktualizacja 2025-06-14
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto

Zamek w Melsztynie

 (Melsztyn • Charzewice) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwotnie istniała tu prawdopodobnie drewniana stróża wzniesiona w XI wieku. W latach 1340-1352 Spytek Leliwita z Melsztyna, kasztelan krakowski, zbudował na jej miejscu zamek, który później rozbudowali Jordanowie. Co prawda budowla oparła się atakom Szwedów w XVII wieku, ale już w 1771 roku została podczas Konfederacji Barskiej spalona, a ponad wiek później, w latach 1879-1885, zabezpieczona jako trwała ruina.
Pierwszy zamek składał się z kwadratowej wieży mieszkalnej częściowo 
Zamek w Melsztynie
Strzelnica w dolnych partiach wieży, fot. ZeroJeden, VI 2006
zachowanej do dziś, budynków dla służby i gospodarczych, a całość otoczona była murem obwodowym z bramą wjazdową. Późniejsza rozbudowa rozszerzyła teren obejmowany przez zamek w kierunku północno-wschodnim, całe założenie objęło teren 1500 m2. Dobudowano do istniejących budynków kaplicę zamkową, nowe budynki mieszkalne, nowocześniejsze mury obronne, stajnię i spichlerz. Na dziedzińcu znajdowała się studnia z podziemnym zbiornikiem na wodę.
Zamek kolejno należał do rodów Melsztyńskich, później Jordanów, Taszyckich, Tarłów i Lanckorońskich.
Dziś pozostały już tylko trzy ściany średniowiecznej wieży, fundamenty budynku mieszkalnego oraz wspomnianego zbiornika na wodę. Od strony Dunajca są jeszcze resztki muru obronnego.





Pokaż na mapie



Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.