Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Krupem

  

Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


kLokalizacja zamku na mapie Polskiiedyś w miejscu, gdzie dziś są ruiny bastejowego zamku, w średniowieczu istniała rodowa siedziba Krupskich - niewielka forteczka nad dopływem Wieprza. W drugiej połowie XVI wieku Paweł Orzechowski, chełmski podkomorzy, wykorzystał pozostałości fundamentów tamtej budowli pod budowę nowego, bardzo nowoczesnego wówczas zamku. Był otoczony razem z podzamczem murami obwodowymi, a na narożach broniły dostępu do murów cztery basteje z armatami.
Budowa w tym miejscu zamku tak potężnego może wydawać się nie do końca przemyślana, gdyż granice państwa polskiego w tamtych czasach przebiegały daleko na wschód od tego miejsca. Jednak zagony tatarskie docierały mimo to w pobliże twierdzy niszcząc i rabując okolicę.
W zespół zabudowań wchodziły dwa budynki mieszkalne, ich zewnętrzne ściany były jednocześnie murami obronnymi. Razem z pozostałymi dwoma skrzydłami tworzyły czworobok otaczający 
Zamek w Krupem
Zamek na pocztówce z 1910 roku
prostokątny dziedziniec, do którego od strony północno-wschodniej prowadziła brama wjazdowa.
Po układzie bastei widać, że zaprojektował fortyfikacje specjalista w tej dziedzinie - armaty na nich usytuowane bardzo dobrze mogły nie tylko bronić dostępu do murów, ale także skutecznie razić ogniem przedpola. Same basteje i mury kurtynowe były wykonane z kamienia i cegły.
Zamek został opuszczony po potopie w XVII wieku, kiedy to właścicieli nie było już stać na remont zniszczonej przez Szwedów fortecy.
Zamek w Krupem - fot. JAPCOK, 2001 Zamek w Krupem - Widok od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Krupem - Widok od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Krupem - fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Krupem - fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Krupem - fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Krupem - fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Krupem - fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Krupem - fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Krupem - Zamek na widokówce z 1910 roku Zamek w Krupem - Zamek na zdjęciu z 1899 roku Zamek w Krupem - Widok od zachodu, fot. JAPCOK, 2001 Zamek w Krupem - Zamek w Krupem na zdjęciu z 1900 roku Zamek w Krupem - fot. Kazimierz Stefański, 1903 Zamek w Krupem - Zamek w Krupem na pocztówce z 1907 roku Zamek w Krupem - Zamek w Krupem na fotografii z lat 80. XIX wieku Zamek w Krupem - Zamek w Krupem na fotografii z lat 80. XIX wieku Zamek w Krupem - Zamek na widokówce z 1910 roku Zamek w Krupem - fot. ZeroJeden, VII 2007 Zamek w Krupem - fot. ZeroJeden, VII 2007 Zamek w Krupem - fot. ZeroJeden, VII 2007 Zamek w Krupem - Zamek na pocztówce z 1910 roku Zamek w Krupem - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Krupem - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Krupem - Plan zamku według Mieczysława Kurzątkowskiego 'Rezydencje obronne w Krupem i Sielcu - rówiesniczki Zamościa' Zamek w Krupem - Plan zamku według A.Szyszko-Bohusza  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=217&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(217);return false;'>źródło</a>] Zamek w Krupem - Elewacja południowo-wschodnia według rysunku A.Szyszko-Bohusza  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=217&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(217);return false;'>źródło</a>] Zamek w Krupem - Zwaliska zamku w Krupem, Tygodnik Illustrowany 1870 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Krupem - Zamek w Krupem na litografii Kazimierza Stronczyńskiego, 'Kazimierza Stronczyńskiego opisy i widoki zabytków w Królestwie Polskim (1844-1855)' Zamek w Krupem - Drzeworyt według rysunku Kozarskiego, Tygodnik Illustrowany 1867 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Krupem - Drzeworyt, Tygodnik Illustrowany 1883 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Krupem - Drzeworyt według rysunku Feliksa Brzozowskiego, Tygodnik Illustrowany 1885 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Krupem - Drzeworyt, Tygodnik Illustrowany 1863 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Krupem - Drzeworyt, Przyjaciel Ludu 43, 1839 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Krupem - Drzeworyt według rysunku Brzozowskiego, Kłosy 394, 1873 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Krupem - Zamek w Krupem na litografii Adama Lerue, Album lubelskie, 1858-1859 Zamek w Krupem - Zamek w Krupem na litografii Adama Lerue, Album lubelskie, 1858-1859
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.