Polskie zamki
Aktualizacja 2021-11-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKobiernice - Česká verzeKobiernice - Deutsch

Zamek Wołek w Kobiernicach

 (Kobiernice • Wołek) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Kobiernice • Wołek:    Wołów · Wołczyn ·


rLokalizacja zamku na mapie Polskiuiny książęcego zamku "Wołek" na wzgórzu z zachowanymi śladami murów przyziemia, baszty oraz fosy.
Zbudowali go książęta oświęcimscy w połowie XIV wieku na planie czworoboku. W XV wieku był w posiadaniu m.in. Bożywoja i Włodka Dunin Skrzyńskich - rycerzy-rozbójników. Wojska króla Kazimierza Jagiellończyka zniszczyły go w drugiej połowie XV wieku.
W 1880 roku S.Tomkiewicz i H.Lindquist prowadzili tu badania wykopaliskowe, podczas których ustalili, że zabudowa składała się z dwóch budynków 
Zamek Wołek w Kobiernicach
Plan zamku średniowiecznego według Jacka Reyniaka 'sredniowieczny zamek Wołek. Wstępne wyniki badań'
przy wschodniej części muru obronnego. Znaleźli wówczas także wiele przedmiotów gospodarstwa domowego oraz żelazne groty.
Jadąc od Bielska w stronę Andrychowa zamek znajduje się na wzgórzu po prawej stronie drogi przed odbiciem w prawo na Żywiec.
Zamek Wołek w Kobiernicach - fot. ZeroJeden, VII 2011 Zamek Wołek w Kobiernicach - Widok na górę zamkową z góry Żar, fot. ZeroJeden, VII 2006 Zamek Wołek w Kobiernicach - fot. ZeroJeden, VII 2011 Zamek Wołek w Kobiernicach - fot. ZeroJeden, VII 2011 Zamek Wołek w Kobiernicach - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek Wołek w Kobiernicach - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek Wołek w Kobiernicach - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek Wołek w Kobiernicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek Wołek w Kobiernicach - fot. ZeroJeden, VII 2011 Zamek Wołek w Kobiernicach - Zwaliska murów na dnie fosy, fot. ZeroJeden, VI 2002 Zamek Wołek w Kobiernicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek Wołek w Kobiernicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek Wołek w Kobiernicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek Wołek w Kobiernicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek Wołek w Kobiernicach - fot. ZeroJeden, X 2005 Zamek Wołek w Kobiernicach - Plan zamku średniowiecznego według Jacka Reyniaka 'sredniowieczny zamek Wołek. Wstępne wyniki badań' Zamek Wołek w Kobiernicach - Rekonstrukcja zamku w XIV/XV wieku według Jana Salma, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>]
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.