Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKnyszyn - Česká verze

Dwór w Knyszynie

  

Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


gLokalizacja zamku na mapie Polskiród w miejscu obecnego Knyszyna został założony prawdopodobnie w XIV wieku przez księcia Witolda, Gród spełniał funkcję granicznej warowni litewskiej od strony Mazowsza. W latach 1509-1520 biskup żmujdzki Mikołaj Radziwiłł wzniósł w miejscu zniszczonego grodu dwór obronny. Później darował dobra knyszyńskie królowi Zygmuntowi I Staremu. Po 1537 roku z inicjatywy króla dwór obronny został rozbudowany w zapewne murowany zamek.
Przed 1568 roku został nieopodal centrum miasta został wzniesiony dla 
Dwór w Knyszynie
Rysunek Napoleona Ordy z drugiej połowy XIX wieku
Zygmunta Augusta drugi zamek, na Górze Królowej Bony. Knyszyn był ważnym miejscem dla Zygmunta, który często tu przebywał, między innymi w 1568 roku powołując tu do życia Komisję Morską. Także tutaj zmarł w 1572 roku.
Był tu starostą Jan Zamojski hetman wielki koronny. W 1663 roku Knyszyn został zastawiony Orsettim, kolejnymi właścicielami dóbr byli Gnińscy, Czapscy, a później Krasińscy.
Jeszcze w XIX wieku widoczne były resztki murów, które zobrazował Napoleon Orda. Teren nieistniejącego obecnie zamku zajął w XX wieku PGR.
Dwór w Knyszynie - Widok od południowego-wschodu na budynki wzniesione na terenie zamku, fot. ZeroJeden, VI 2008 Dwór w Knyszynie - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2019 Dwór w Knyszynie - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2019 Dwór w Knyszynie - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2019 Dwór w Knyszynie - Rysunek Napoleona Ordy z drugiej połowy XIX wieku
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.