Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Jezioranach

 (Jeziorany • Seeburg) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


rLokalizacja zamku na mapie Polskiuiny zamku biskupów warmińskich w zakolu Symsarny. Zamek powstał prawdopodobnie niedługo po założeniu osady, dostęp do nich utrudniały dwa jeziora - Krakowskie i Ławki - dziś już nieistniejące. Zbudowany w stylu gotyckim przez biskupa Jana I z Miśni i Jana Styprocka na planie czworoboku z wieżą i dziedzińcem. O czasie wzniesienia budowli świadczy pierwsza o niej wzmianka w dokumencie nadania Jezioranom praw miejskich. Zamek wzniesiono w latach między 1350 a 1400, gdy w 1372 roku przybył objąć zamek biskup Mikołaj Tungen polska załoga spaliła przedzamcze i utrzymywała się do wiosny 1474 roku. Warunki terenowe uzasadniają lokalizację zamku w osadzie - jest to cypel oblany wodami rzeki Symsarny i otoczony mokradłami.
Zespół składał się z zamku właściwego i usytuowanego od strony miasta przedzamcza, 
Zamek w Jezioranach
Zamek na widokówce z okresu międzywojennego
które zostało zniszczone w 1472 roku. Pierwotnie zamek oddzielony był od miasta fosą, jednak stanowił jeden zespół obronny z nim. Zamek został zniszczony i spustoszony w czasie wojny trzydziestoletniej i najazdu szwedzkiego, później odbudowany. W 1783 r. zniszczony przez pożar, a następnie rozebrany przez administrację pruską.
Wieloskrzydłowe założenie nie dotrwało do naszych czasów. Jedyne zachowane skrzydło zachodnie ma plan prostokąta, jest podpiwniczone. Pierwotnie miało prawdopodobnie jedną kondygnację, w 1905 roku dobudowano drugą. Na miejscu skrzydła południowego na początku XIX wieku zbudowano parterowy budynek. Na fundamentach przedzamcza także w XIX wieku wzniesiono nowe budynki. W XVIII wieku na stokach wzgórza znajdowały się włoskie ogrody biskupie poprzecinane alejkami, z fontanną pośrodku.
W XV i XVI wieku w zamku mieli siedzibę wójtowie warmińscy, utrzymywali oni swoją rezydencję w bardzo dobrym stanie. A i później dbano o zamek, który stał się rezydencją biskupów warmińskich. W wysiłkach o jak najlepszy wygląd zamku przysłużyli się szczególnie 
Zamek w Jezioranach
Panorama miasta i zamku z 1752 roku według rysunku J.H.Dewitza
biskupi Wacław Leszczyński i Jan Stanisław Zbąski. Później jeszcze Teodor A. Potocki troszczył się o kaplicę.
Po pierwszym rozbiorze Polski zamek przeszedł w 1772 roku w posiadanie Prus. Niedługo potem, bo w 1783 roku wraz z częścią miasta spłonął. Po pożarze rozebrano trzy skrzydła a tylko zachodnie zachowano przeznaczając na ratusz. Przy zachowanym skrzydle widnieją też relikty narożnej wieży.
W XIX wieku wzniesiono nowe budynki wykorzystując fundamenty i fragmenty murów zachowanych z dawnego zamku. W nowych zabudowaniach mieszczą się dziś urzędy państwowe.
Zamek w Jezioranach - fot. ZeroJeden, V 2004 Zamek w Jezioranach - Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Jezioranach - Widok z lotu ptaka od zachodu, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Jezioranach - Zamek w Jezioranach na pocztówce z 1910 roku Zamek w Jezioranach - Zamek w Jezioranach na pocztówce z 1918 roku Zamek w Jezioranach - Zamek w Jezioranach na pocztówce z 1920 roku Zamek w Jezioranach - Zamek w Jezioranach na pocztówce z około 1910 roku Zamek w Jezioranach - Zamek w Jezioranach na pocztówce z około 1910 roku Zamek w Jezioranach - Zamek w Jezioranach na pocztówce z drugiego dziesięciolecia XX wieku Zamek w Jezioranach - Zamek w Jezioranach na zdjęciu lotniczym z około 1930 roku Zamek w Jezioranach - Zamek w Jezioranach na pocztówce z lat 30. XX wieku Zamek w Jezioranach - Widok od południowego-zachodu, fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Jezioranach - Zamek w Jezioranach na zdjęciu z lat 1915-24 Zamek w Jezioranach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Jezioranach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Jezioranach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Jezioranach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Jezioranach - Zachodnie elewacje, fot. ZeroJeden, V 2004 Zamek w Jezioranach - Widok z dawnego narożnika południowo-wschodniego, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Jezioranach - Zamek na widokówce z okresu międzywojennego Zamek w Jezioranach - Widok z okolic dawnej wieży w narożniku północno-wschodnim, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Jezioranach - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Jezioranach - Widok z lotu ptaka od północnego-wschodu, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Jezioranach - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Jezioranach - Plan miasta i zamku z lat 1826-1828 według T.Ch.Giesego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=211&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(211);return false;'>źródło</a>] Zamek w Jezioranach - Plan zamku średniowiecznego według Carla Wünscha z 1938 roku  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Jezioranach - Plan zamku z 1783 roku według Masuhra Zamek w Jezioranach - Plan miasta z 1807 roku według Wunscha Zamek w Jezioranach - Zamek od zachodu według rysunku T.Ch.Giesego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=211&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(211);return false;'>źródło</a>] Zamek w Jezioranach - Panorama miasta i zamku z 1752 roku według rysunku J.H.Dewitza

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.