Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankIńsko - English versionIńsko - Česká verze

Zamek w Ińsku

 (Ińsko • Nörenberg) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Ińsko • Nörenberg:    Ińsko ·


iLokalizacja zamku na mapie Polskińsko uzyskało prawa miejskie w końcu XIII wieku, kiedy było w granicach Brandenburgii. Obwarowania miejskie zostały wzniesione do końca pierwszej połowy XIV wieku, a w 1350 roku zostało przekazane rodowi von Wedelów najpierw w lenno, później sprzedane na własność. Ich siedzibę stanowiła zapewne dotychczasowa siedziba wójta, określana później jako "Stary zamek". Znajdował się on wewnątrz obwodu murów miejskich w południowo-wschodnim narożniku miasta. Nie są znane żadne informacje o architekturze tej budowli.
Von Wedelowie po zniszczeniach jakich doznało miasto oraz ich siedziba w 1370 roku wzniósł w sąsiedztwie "Starego zamku", ale po zewnętrznej stronie murów miejskich nowy zamek. Był w planie zbliżonym do prostokąta i otoczony był fosą.
Zamek i miasto były kilkukrotnie oblegane i niszczone w 
Zamek w Ińsku
Dostępne również w wersji 3D (przełącz w menu)
fot. ZeroJeden, X 2014
ciągu XV wieku przez rycerstwo polskie. W 1478 roku zostało włączone w granice Księstwa Pomorskiego i taka sytuacja utrzymywała się do 1637 roku. Wtedy po śmierci ostatniego z gryfitów Bogusława XIV księstwo zostało podzielone między Szwecję a Brandenburgię, w wyniku tego podziału Ińsko i zamek ponownie dostały się pod władzę Brandenburgii.
Kres funkcjonowania zamku przyniosła połowa XVII wieku i potop szwedzki. Pojedyncze budynki pozostałe po zamku były zapewne użytkowane nadal, ale i one w końcu uległy dewastacji. Na przełomie XIX i XX wieku istniały w miejscu zamku jedynie mury przyziemia głównego budynku zamkowego oraz czytelna była zamkowa fosa. Obecnie nie ma żadnych widocznych na powierzchni pozostałości.
Zamek w Ińsku - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Ińsku - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Ińsku - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Ińsku - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Ińsku - Panorama Ińska z drugiej połowy XVII wieku
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.