Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Garbnie

 (Garbno • Lamgarben) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsze drewniano-ziemne założenie obronne powstało w Garbnie pod koniec XIII wieku na wzniesieniu nad niewielką rzeczką. Wznieśli je Krzyżacy po podbiciu Barcji i osadzili tu komornika podległego prokuratorii kętrzyńskiej, która administracyjnie podlegała komturstwu bałgijskiemu. Na przełomie XIV i XV wieku zamek uzyskał formę murowaną. Założony był na planie zbliżonym do kwadratu o boku około 32 metry, naroża muru o grubości 2 metrów wzmocnione zostały czterema otwartymi do wewnątrz basztami. Od zachodu znajdowała się w połowie długości muru wieża bramna, a budynek mieszkalny prawdopodobnie dostawiony był do północnego odcinka murów obwodowych. Wzdłuż pozostałych kurtyn mogły wznosić się inne drewniane zabudowania.
Wzmianki z 1328 roku świadczą, że zamek miał osłaniać Kętrzyn przed najazdami 
Zamek w Garbnie
Piwniczki wykorzystujące resztki połdniowej części zamku, fot. ZeroJeden, IV 2007
litewskimi. Mimo małych rozmiarów w obrębie murów było dość miejsca, aby w okresie zagrożenia chroniła się tutaj ludność podzamkowej osady.
Podczas wojny polsko-krzyżackiej zamek uległ zniszczeniu, po którym już go nie odbudowano. Dopiero w XIX wieku prace wykopaliskowe odsłoniły fundamenty założenia i pozwoliły odtworzyć częściowo plan zamku.
Zamek w Garbnie - Widok z lotu ptaka od północnego-wschodu, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Garbnie - Resztki nowożytnych umocnień skarpy cmentarza, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Garbnie - Piwniczki wykorzystujące resztki połdniowej części zamku, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Garbnie - Piwniczki wykorzystujące resztki połdniowej części zamku, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Garbnie - Plan zamku z XIV-XV-wiecznego według A.Boettichera z 1898 roku  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>]
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.