Polskie zamki
Aktualizacja 2024-05-25
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankD±brówka Starzeńska - Česká verze

Zamek w D±brówce Starzeńskiej

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


nLokalizacja zamku na mapie Polskia skraju wsi znajduje się obszerne wzniesienie a na nim ruiny wzniesionego z kamienia i czę¶ciowo z cegły zamku. Zamek został wzniesiony na planie czworobocznym z narożnymi basztami o rzucie zbliżonym do kwadratu. Do dzi¶ zachowały się jedynie ruiny skrzydła zachodniego, czę¶ci skrzydła południowego i dwóch baszt.
Pierwszy dwór powstał tu w drugiej połowie XVI wieku za czasów Stadnickich, był murowany. W latach 1627-1633 dotychczasowe założenie zostało rozbudowane i przekształcone w zamek. Kolejno zespół przechodził przez ręce Czartoryskich, Ogińskich a potem ich spadkobiercy Józefa Antoniego Podolskiego. W 1789 roku wie¶ wraz z zamkiem kupił Piotr Starzeński, którego rodzina zamieszkiwała w D±brówce do II wojny ¶wiatowej. Zamek w tym okresie mie¶cił wiele dzieł sztuki, a także bogat± bibliotekę. W drugiej połowie XIX wieku rodzina ta zbudowała dwór wykorzystuj±c skrzydło wschodnie zamku oraz adaptowała na cele mieszkalne baszty.
W 1945 roku zabudowania zostały wysadzone przez oddział UPA i od tego czasu ulega postępuj±cej ruinie.
Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Wieża w narożniku południowo-zachodnim, fot. ZeroJeden, VIII 2001 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, V 2023 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, V 2023 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, V 2023 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Mury wieży południowo-zachodniej, fot. ZeroJeden, VIII 2001 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Wieża w narożniku północno-zachodnim od strony dziedzińca, fot. ZeroJeden, VIII 2001 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Wieża w narożniku północno-zachodnim, fot. ZeroJeden, VIII 2001 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Wieża w narożniku południowo-zachodnim, fot. ZeroJeden, VIII 2001 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Mury wieży południowo-zachodniej, fot. ZeroJeden, VIII 2001 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Wieża w narożniku północno-zachodnim, fot. ZeroJeden, VIII 2001 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Resztki murów zachodniego skrzydła zamku, fot. ZeroJeden, VIII 2001 Zamek w D±brówce Starzeńskiej - Plan według J.Teodorowicz-Czerepińskiej i A.Hunicza  <!--[<a href='177' title='Zamek w D±brówce Starzeńskiej - 177' alt='Zamek w D±brówce Starzeńskiej - 177' target=_blank>Ľródło</a>]-->  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=86&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(86);return false;'>Ľródło</a>]

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.