Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankCzłuchów - Česká verze

Zamek w Człuchowie

 (Człuchów • Schlochau) 

Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Człuchów • Schlochau:    Schloppe ·


wLokalizacja zamku na mapie Polski 1325 roku na przesmyku między jeziorami rozpoczęto budowę zamku przeznaczonego na siedzibę komtura. Prace budowlane trwały do 1365 roku, jednak komtur Günther von Snoze mógł tu zamieszkać już w 1332 roku. Fundamenty i przyziemie budowli powstały z kamienia, wyżej do budowy użyto już tylko cegły. Zamek wzniesiony był na planie kwadratu o boku 47,5 metra, wewnętrzny dziedziniec wzdłuż czterech skrzydeł otaczały krużganki. Narożnik północno-zachodni założenia zajmowała potężna ośmioboczna wieża, obecnie 45-metrowa, ale pierwotnie miała ona wysokość ponad 50 metrów. W północnym skrzydle przy wieży znajdował się wjazd na zamek otoczony fosą, przez którą przerzucony był zwodzony most. Zamek posiadał gdanisko, wysunięte przed skrzydło południowe.
Rozplanowanie pomieszczeń zamku było typowe dla budownictwa zakonu krzyżackiego. Główne pomieszczenia 
Zamek w Człuchowie
Zamek w Człuchowie przed II wojną światową
znajdowały się na piętrze. W północnym skrzydle była to kaplica, we wschodnim - kapitularz i dormitorium, w zachodnim - refektarz, w południowym prawdopodobnie izby gościnne. Na parterze znajdowały się pomieszczenia gospodarcze: w skrzydle wschodnim - kuchnia, w północnym - arsenał, w południowym - browar i piec.
Na zespół obronny oprócz zamku składały się trzy przedzamcza, droga do zamku właściwego prowadziła przez przedzamcze zachodnie i środkowe, wschodnie prawdopodobnie było pierwotnie lokowaną równocześnie z zamkiem osadą.
Po drugim pokoju toruńskim w 1454 roku zamek i miasto znalazły się w granicach Polski i do 1772 roku miał tu siedzibę starosta. Jednak już od połowy XVII wieku, od czasu wojen szwedzkich, stopniowo był rozbierany. Pod koniec XVIII wieku, po dwóch pożarach miasta, cegieł z zamku używano jako budulca przy remontach miejskich zabudowań. Do połowy XIX wieku z zamku pozostała tylko ośmioboczna wieża. Na miejscu wschodniego przedzamcza w 1802 roku zlokalizowano cmentarz, a w miejscu skrzydła północnego wzniesiona została w latach 1826-1828 świątynia ewangelicka. W 1844 roku obniżono 
Zamek w Człuchowie
Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920
jeszcze wieżę o 6 metrów, do obecnej wysokości.
Obecnie dawna ewangelicka świątynia mieści instytucje kulturalne.
Zamek w Człuchowie - Zamek na widokówce z okresu międzywojennego Zamek w Człuchowie - Widok od północy, fot. ZeroJeden, XII 2006 Zamek w Człuchowie - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, XII 2006 Zamek w Człuchowie - fot. ZeroJeden, XII 2006 Zamek w Człuchowie - Człuchów na zdjęciu lotniczym z 1932 roku Zamek w Człuchowie - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, XII 2006 Zamek w Człuchowie - fot. ZeroJeden, XII 2006 Zamek w Człuchowie - Człuchów na zdjęciu lotniczym z 1940 roku Zamek w Człuchowie - Człuchów na zdjęciu lotniczym z 1939 roku Zamek w Człuchowie - fot. ZeroJeden, XII 2006 Zamek w Człuchowie - Zamek w Człuchowie przed II wojną światową Zamek w Człuchowie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Człuchowie - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Człuchowie - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Człuchowie - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Człuchowie - fot. JAPCOK, III 2002 Zamek w Człuchowie - Widok od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Człuchowie - Zamek na zdjęciu z 1920 roku Zamek w Człuchowie - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Człuchowie - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Człuchowie - Plan zamku w Człuchowie, 'Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreise...', 1887 Zamek w Człuchowie - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Człuchowie - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Człuchowie - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Człuchowie - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Człuchowie - Plan zamku według Conrada Steinbrechta, 'Die Ordensburgen der Hochmeisterzeit in Preussen...', Berlin 1920 Zamek w Człuchowie - Zamek w Człuchowie, 'Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreise...', 1887
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.