Nazwy podobne do Ciechanów: Ciechanowiec ·
i erwsza wzmianka o obronnej budowli w tym miejscu pochodzi z tzw. dokumentu mogileńskiego z 1155 roku. Istniał tu wtedy gród, który jako położony na granicy Mazowsza i Prus od początku pełnił bardzo ważną rolę. To na nim nieraz rozbijały się wyprawy Litwinów i Prusów, którzy w Polsce dostrzegali możliwość zdobycia dużych łupów.
W latach 1422-1429 na miejscu tego grodu na rozkaz księcia Janusza I Starszego mistrz Niklos wzniósł nowy zamek, którego ruiny istnieją tu do dziś. Twierdza stanęła na mokradłach nad rzeką Ładynią, przed jej budową usypano z gliny przedzielony warstwami drewna nasyp, na którym dopiero znalazły miejsce kamienne fundamenty. Zamek miał plan kwadratu z dwoma narożnymi basztami. Obie zachowane są do dziś w dobrym stanie. Północny mur obronny stanowiła ściana dużego domu mieszkalnego. Mury obronne na
całym obwodzie miały blisko 15 metrów wysokości.
W 1463 roku załoga zamku ciechanowskiego podczas wojny trzydziestoletniej odparła ataki wojsk krzyżackich.
W rękach polskich zamek znalazł się dopiero w 1523 roku, wtedy nadany został królowej Bonie. Podczas jej trzydziestoletniego panowania na zamku twierdza została przebudowana. Stan zamku z roku 1580 znamy z zachowanego opisu, w którym oprócz opisu poszczególnych sal i komnat jest nadmienione, że nie znajduje się to wszystko w dobrym stanie.
W czasie potopu zamek został zniszczony przez Szwedów, później częściowo rozebrany został przez władze pruskie po III rozbiorze. Po tej rozbiórce zamek stracił wszystkie wewnętrzne zabudowania, pozostały jedynie mury obronne i baszty. Cegły przeznaczono na budowę browaru w niedalekiej Opinogórze.
Przeprowadzone po ostatniej wojnie prace konserwatorskie zabezpieczyły pozostałości, a w basztach odrestaurowano niektóre pomieszczenia. |