Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankChwarszczany - Česká verze

Zamek w Chwarszczanach

 (Chwarszczany • Quartschen) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


wLokalizacja zamku na mapie Polski 1232 roku Władysław Odonic nadał wieś wraz z pobliskimi dobrami zakonowi templariuszy. Od 1250 roku do końca XIII wieku na płaskim wzniesieniu nad rzeczką Myślą zbudowali oni kaplicę i prawdopodobnie otoczyli rozległe plateau umocnieniami obejmującymi jeszcze jakieś inne zabudowania. Mieściła się tu siedziba komandorii, a od 1262 roku - komturii, nie było to jednak założenie znaczne.
W 1312 roku Chwarszczany, po sekularyzacji templariuszy, przeszły w posiadanie joannitów.
Po przeniesieniu joannitów do Świdwina z chwarszczańskiego zamku urządzono folwark. Podczas wojny siedmioletniej został on częściowo zniszczony. W 1858 roku odbudowano kaplicę, a folwark funkcjonował jeszcze do końca II wojny światowej.
Obecnie jedyną pozostałością po zamku jest kaplica.
Zamek w Chwarszczanach - Kaplica i jej wnętrze na międzywojennej widokówce  <!--[<a href='http://www.templariusze.tc.pl' title='Zamek w Chwarszczanach - http://www.templariusze.tc.pl' alt='Zamek w Chwarszczanach - http://www.templariusze.tc.pl' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek w Chwarszczanach - Wnętrze kaplicy, fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek w Chwarszczanach - Resztki przyziemia dawnej przybudówki, fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek w Chwarszczanach - fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek w Chwarszczanach - Zabudowania na terenie folwarku, fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek w Chwarszczanach - fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek w Chwarszczanach - Widok od południa, fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek w Chwarszczanach - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Chwarszczanach - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek w Chwarszczanach - Widok od południa, fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek w Chwarszczanach - Chwarszczany i zamkowe kaplica na międzywojennej widokówce  <!--[<a href='http://www.templariusze.tc.pl' title='Zamek w Chwarszczanach - http://www.templariusze.tc.pl' alt='Zamek w Chwarszczanach - http://www.templariusze.tc.pl' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek w Chwarszczanach - Widok na teren zamkowy z międzywojennej widokówki  <!--[<a href='http://www.templariusze.tc.pl' title='Zamek w Chwarszczanach - http://www.templariusze.tc.pl' alt='Zamek w Chwarszczanach - http://www.templariusze.tc.pl' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek w Chwarszczanach - Kaplica w Chwarszczanach na międzywojennej widokówce  <!--[<a href='http://www.templariusze.tc.pl' title='Zamek w Chwarszczanach - http://www.templariusze.tc.pl' alt='Zamek w Chwarszczanach - http://www.templariusze.tc.pl' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek w Chwarszczanach - Kaplica w Chwarszczanach w okresie międzywojennym Zamek w Chwarszczanach - Rzut kaplicy według Zbigniewa Radackiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>]  <!--[<a href='452' title='Zamek w Chwarszczanach - 452' alt='Zamek w Chwarszczanach - 452' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek w Chwarszczanach - Przekrój kaplicy według Zbigniewa Radackiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>]  <!--[<a href='620' title='Zamek w Chwarszczanach - 620' alt='Zamek w Chwarszczanach - 620' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek w Chwarszczanach - Plan sytuacyjny zamku według Zbigniewa Radackiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=101&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(101);return false;'>źródło</a>]

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.