Polskie zamki
Aktualizacja 2023-06-04
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Fortalicja w Chrząstowie

 (Chrząstów • Koniecpol-Chrząstów) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


DLokalizacja zamku na mapie Polskio XV wieku Koniecpolscy herbu Pobóg mieli drewnianą siedzibę w Starym Koniecpolu. Została ona zniszczona prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku, a w 1540 roku wzmiankowana jest po raz pierwszy fortalicja w Chrząstowej, obecnej dzielnicy Koniecpola.
Zamek składał się z kwadratowej wieży mieszkalnej oraz sześciobocznej baszty w narożniku południowo-zachodnim. Dziedziniec zamknięty był murem obwodowym, a całość otoczona fosą.
W końcu XVI wieku Aleksander Koniecpolski rozpoczął rozbudowę siedziby, kontynuowaną później przez pierwszą ćwierć XVII wieku. W wyniku tej rozbudowy do wieży mieszkalnej dobudowano pałacowe skrzydło południowe.
Po Koniecpolskich w 1719 roku rezydencja przeszła na własność Lubomirskich, później była własnością Czapskich. W XVIII wieku Michał Czapski przebudował pałac w stylu klasycystycznym.
Po Czapskich do 1945 
Fortalicja w Chrząstowie
Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020
roku był w rękach Potockich. W końcu drugiej wojny światowej został spalony i prawie zupełnie zniszczony. W latach 1959-1961 obiekt zrekonstruowano, jednak wnętrza całkowicie zatraciły wcześniejszą postać.
Fortalicja w Chrząstowie - Frontowa południowa elewacja budynku z XVII wieku, fot. ZeroJeden, VII 2004 Fortalicja w Chrząstowie - XVI-wieczna część wieżowa, fot. ZeroJeden, VII 2004 Fortalicja w Chrząstowie - Frontowa południowa elewacja budynku z XVII wieku, fot. ZeroJeden, VII 2004 Fortalicja w Chrząstowie - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Fortalicja w Chrząstowie - Zespół pałacowy według Elżbiety Jeżewskiej  <!--[<a href='66' title='Fortalicja w Chrząstowie - 66' alt='Fortalicja w Chrząstowie - 66' target=_blank>źródło</a>]-->  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=312&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(312);return false;'>źródło</a>] Fortalicja w Chrząstowie - Plan zabudowań w Chrząstowie według 'Katalogu Zabytków Sztuki'  <!--[<a href='78' title='Fortalicja w Chrząstowie - 78' alt='Fortalicja w Chrząstowie - 78' target=_blank>źródło</a>]-->  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=275&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(275);return false;'>źródło</a>] Fortalicja w Chrząstowie - Plan pałacu w Chrząstowie według W.Goraja  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=1073&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(1073);return false;'>źródło</a>] Fortalicja w Chrząstowie - Drzeworyt A.Malinowskiego, Tygodnik Illustrowany 1874 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.