Polskie zamki
Aktualizacja 2023-12-03
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankBystrzyca Stara - English version

Zamek w Bystrzycy

 (Bystrzyca Stara • Bystrzyca) 

Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


wLokalizacja zamku na mapie Polski 1441 roku istniał w Bystrzycy dwór, a w 1470 roku wzmiankowany jest folwark. Na początku XVI wieku wzniesiony został zamek z kamienia i cegły. Miał plan prostokąta z alkierzem, posiadał dwie kondygnacje. W 1531 roku był własnością Felixa i Jakuba Żarczyńskich, później przeszedł w ręce Gorajskich. Prawdopodobnie oni przed 1664 rokiem założenie rozbudowali.
W 1780 roku zamek spłonął, odbudowany został dopiero w początku XIX wieku. Z tego okresu pochodzą opisy inwentaryzacyjne, według których na dolnej kondygnacji znajdowała się izba z piecem oraz trzy inne izby. Na piętrze znajdowały się po trzy pokoje po obu stronach sieni. Sama sień posiadała bogato zdobione sklepienie. Zamek był podpiwniczony. Dziedziniec zamknięty był murem kurtynowym, a brama wjazdowa znajdowała się w wieży.
W 1915 roku zamek 
Zamek w Bystrzycy
fot. ZeroJeden, IV 2004
rozbudowano, jednak podczas drugiej wojny światowej został zniszczony, a w 1945 roku resztki rozebrano.
Zamek w Bystrzycy - fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Bystrzycy - fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Bystrzycy - fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Bystrzycy - fot. ZeroJeden, IV 2004 Zamek w Bystrzycy - fot. ZeroJeden, IV 2004
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.